MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 wspaniałych! Takiej młodzieży ze świecą szukać. Gala Wolontariatu w Czarnej Dąbrówce

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Gala Wolontariatu w Czarnej Dąbrówce.
Gala Wolontariatu w Czarnej Dąbrówce. Gmina
- Pomaganie jest fajne – mówią zgodnie wolontariusze z Czarnej Dąbrówki, którzy na co dzień wspierają potrzebujących. Na próżno szukać innej gminy, w której byłoby tak wielu wolontariuszy jak właśnie tutaj. Teraz zostali wyróżnieni. Docenienie osób bezinteresownie działających na rzecz społeczności i podziękowanie im za ich cenną pracę – taka idea przyświeca corocznym Galom Wolontariatu, odbywającym się w gminie Czarna Dąbrówka.

Nie inaczej było także i w tym roku, gdy w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza zorganizowano spotkani, aby złożyć wyrazy wdzięczności młodym społecznikom. Rok w rok samorządowcy i prasownicy socjalni doceniają i nagradzają wyjątkowe osoby, niosące pomoc i uśmiech poprzez wolontariat. Podziękowano młodym społecznikom za darowany drugiemu człowiekowi czas, za uśmiechy, którymi zarażają każdego dnia, za pełną ciepła, życzliwości i zaangażowania postawę wolontarystyczną.

Pomagają, bo lubią

Gośćmi tegorocznej gali byli starosta Leszek Waszkiewicz, wójt gminy Jan Klasa oraz kierownik GOPS Ewa Dulewicz.

Ale najważniejszymi byli oni: wolontariusze: Dagmara Hebel, Maja Podolska, Oliwia Bronk, Dominika Dera, Daria Hebel, Julita Zganiacz, Marcelina Kiżewska, Martyna Kosińska, Izabela Ostrowska, Maja Zelewska, Wiktoria Gańska, ALicja Kossak, Zofia Pałacha, Zofia Tusk, Zuzanna Grzonka, Maciej Szyca, Tomasza Kiżewski, Adam Zganiacz, Paweł Gruchała, Wojciech Szymlek.

To dość sporo grupa pomagaczy, jak na jedną gminę. Na próżno szukać innej miejscowości, w której byłoby tak wielu wolontariuszy jak właśnie w Czarnej Dąbrówce. Dlaczego pomagają? Bo lubią, bo chcą.
- Pomaganie jest fajne – mówi Dagmara Hebel, 16 latka, która wolontariatem zajmuje się od sześciu lat. – Nie mogę być spokojna, gdy wiem, że ktoś potrzebuje pomocy. Najbardziej wzrusza mnie trudny los osób starszych, którzy mają problem choćby ze zrobienie zakupów. Wtedy to właśnie my wkraczamy do akcji.

Podczas gali zaprezentowano prezentację multimedialną pt. "Blokowiska – stare i nowe zabawy podwórkowe”. Obejmowała ona realizację działań wolontariuszy w projekcie : „Razem w drodze Q przyszłości II”, który Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Dąbrówce realizuje w partnerstwie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie jako partnerem wiodącym oraz gminą Miastko i gminą Tuchomie. Młodzi pomagacze, w celu stworzenia grup zabawowych, objęli swoimi działaniami miejscowości: Jasień, Tuchomie i Miastko.
Głównym punktem gali było wręczenie wolontariuszom statuetek oraz pamiątek w podziękowaniu za całoroczne zaangażowanie i dzielenie się sercem.

Klub działa już 18 lat

Młodzieżowe Koło Wolontariatu działa przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej od 2003 roku. - To jest już od 18 lat – wyjaśnia Ewa Dulewicz, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej Dąbrówce. - Nabór do wolontariatu prowadzimy dla dzieci i młodzieży – sięgając po młodych pomagaczy od klasy IV szkoły podstawowej. W ciągu tych 18 lat wyrosło już kilka pokoleń. Aktywność każdego nowego wolontariusza zaczyna się od szkoleń, a następnie udziału w działaniach organizowanych przez GOPS i inne instytucje, a zwieńczeniem bywa realizacja własnych pomysłów, inicjatyw w lokalnych środowiskach. Często zdarzało się, że młody wolontariusz z czasem przejmował rolę koordynatora wolontariatu. Wy jesteście kolejnym pokoleniem, naszym „narybkiem”, które czerpie satysfakcję z pomagania i mimo że jesteście na początku tej drogi to zdążyliście się wykazać ogromnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Dzięki realizacji zadania w projekcie partnerskim „Razem w drodze Q przyszłości II” daliście się poznać również w gminie Miastko i Tuchomie. Mam nadzieję, że realizacja „Blokowisk” w tych miejscowościach przyczyniła się do powstania w nich grup zabawowych. Doceniamy Wasze zaangażowanie, które mimo pandemii nie słabło i potrafiliście się odnaleźć w tej jakże trudnej rzeczywistości, gdzie kontakt z drugim człowiekiem został nacechowany strachem przed zarażeniem. W 2022 roku będą kontynuowane te działania i wierzę w to, że będziemy mogli liczyć na Wasze zaangażowanie. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy wykazali się bezinteresowną pomocą, mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie okaże się pomocne w Waszym rozwoju i być może w wyborze dalszej drogi kształcenia. Dzięki waszemu zaangażowaniu i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka zajaśniał uśmiech na wielu twarzach. Podziękowania kieruje również do Waszych rodziców, którzy przekazali Wam wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i chęć czynienia dobra- pozwolę sobie zacytować słowa Lwa Tołstoja : „ Dobro rodzi się wtedy, gdy ludzie zapominają o sobie”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza