MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5 ton odpadów z nielegalnych dzikich wysypisk z terenu miasta i gminy od początku roku musiało posprzątać PGK

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
5 ton odpadów z nielegalnych dzikich wysypisk z terenu miasta i gminy
5 ton odpadów z nielegalnych dzikich wysypisk z terenu miasta i gminy Fot. Łukasz Capar
Dzikie wysypiska to prawdziwa plaga – szpecą, szkodzą i generują koszty. W Słupsku i okolicach jest ich wiele. Tylko w tym roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wywiozło 5 ton nielegalnych odpadów z terenu miasta i gminy.

Kiedy wybieramy się na spacer do lasu, parku lub na okoliczne pola mamy nadzieję na przyjemne spędzenie czasu na łonie natury. Gdy naszym oczom ukazuje się hałda śmieci trudno o spokój i czerpanie radości z widoków. Nielegalne wysypiska to prawdziwa plaga, z którą poradzić muszą sobie nie tylko urzędnicy, ale i społeczeństwo w ogóle.

Zdjęcia, które widzimy w artykule zostały zrobione kilka dni temu w okolicach Lasku Północnego, za Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi przy ul. Gdańskiej w Słupsku. Wzdłuż drogi za działkami ciągnie się „szlaczek” ze śmieci, także tych wielkogabarytowych. Takich miejsc na terenie miasta i gminy jest więcej, choć o tym konkretnym Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej dowiedziało się dopiero z naszego zgłoszenia. Zostało już ono przekazane odpowiednim służbom i teren zostanie uprzątnięty. Jednak nie ma wątpliwości, że problem pojawi się ponownie – w tym lub innym miejscu.

- W 2020 roku nasza spółka odebrała ok. 5 ton odpadów pochodzących ze sprzątania „dzikich wysypisk” z terenu Miasta Słupska oraz Gminy Słupsk. To stan na 18 listopada. Nielegalne tzw. „dzikie wysypiska śmieci” stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak też dla zdrowia ludzi i zwierząt - są wynikiem nieodpowiedzialnego i nieprzemyślanego działania człowieka. Takie miejsca są nieprzystosowane do składowania odpadów, ponieważ nie są w żaden sposób technicznie zabezpieczone - mówi Karolina Turska, główny specjalista ds. ochrony środowiska w PGK, i wyjaśnia, że tematem dzikich wysypisk zajmują się samorządy, na których terenie się znajdują. - Kiedy wójt, burmistrz lub prezydent stwierdzi magazynowanie lub składowanie odpadów w miejscu do tego celu nieprzeznaczonym, wydaje decyzję nakazującą usunięcie tych odpadów. Jeśli „nielegalne wysypisko śmieci” znajduje się na terenie prywatnym, nakaz usunięcia otrzymuje właściciel lub zarządca terenu, a egzekucją obowiązku jego usunięcia zajmuje się Straż Miejska lub policja. Jeśli natomiast nie można ustalić podmiotu odpowiedzialnego za jego powstanie, musi ono zostać usunięte na zlecenie i koszt Urzędu Gminy, na której terenie znajduje się takie „wysypisko”.

Należy pamiętać, że nadprogramowe śmieci możemy oddawać do PSZOKów. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdują się w Słupsku przy ul. Bałtyckiej 11a i ul. Szczecińskie 112 oraz w Bierkowie. Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18 oraz w soboty w godzinach 7-15.

Zobacz także: Kolejne dzikie wysypisko na terenie miasta - teren zostanie uprzątnięty, ale problemu to nie rozwiązuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza