Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 nowych miejsc pracy w Szczecinku. Kolejni inwestorzy w drodze [wideo]

Rajmund Wełnic
List intencyjny z dyrektorem Kronospanu Krzysztofem Aleksandrowiczem (z lewej) podpisał Peter Kottmann, właściciel niemieckiej firmy BHK Holz- und Kunststoff KG H. Kottmann.
List intencyjny z dyrektorem Kronospanu Krzysztofem Aleksandrowiczem (z lewej) podpisał Peter Kottmann, właściciel niemieckiej firmy BHK Holz- und Kunststoff KG H. Kottmann. Rajmund Wełnic
50 nowych miejsc pracy powstanie w firmie BHK, która lokuje się w Szczecineckim Klastrze Meblowym. W sumie wokół fabryki płyt drewnopochodnych powstał już wianuszek firm meblowych.

List intencyjny z dyrektorem Kronospanu Krzysztofem Aleksandrowiczem podpisał Peter Kottmann, właściciel niemieckiej firmy BHK Holz- und Kunststoff KG H. Kottmann. – Już ma maju chcemy rozpocząć montaż pierwszego z trzech ciągów produkcyjnych, już w lipcu ruszamy z produkcją – szef BHK tłumaczył, że decyzja o inwestycji zapadła szybko, jak to w firmie rodzinnej, jesienią zeszłego roku, gdy w Szczecinku ruszyła fabryka mebli Tvilum z Danii, jednego z partnerów niemieckiej spółki. Teraz, w tej samej wielkiej hali przy ulicy Waryńskiego, którą wzniósł Kronospan, ulokuje się BHK. Zatrudni 50 osób, firma już szuka kadry kierowniczej.

Niech nikogo nie zmyli określenie firma rodzinna, bo odnosi się ono raczej do struktury właścicielskiej niż do wielkości. – Jesteśmy średnią firmą – mówi skromnie Peter Kottmann. BHK została założona w roku 1971 w Büren w Niemczech przez Heinricha Kottmann, Wilhelma Vogt and Elisabeth Willemsen. Jest prowadzona w drugiej już generacji przez Petera Kottmanna i Heinza Kottmanna. Firma produkuje elementy wyposażenia wnętrz, komponenty do produkcji mebli (drzwi meblowe, części do łóżek itp.) oraz systemy do renowacji schodów. Pod marką Moderna produkuje także nowoczesne podłogi. Ma dwa zakłady w Niemczech, po jednym w Wielkiej Brytanii i na Litwie, część amerykańska firmy usamodzielniła się, ale nadal ściśle współpracuje z niemiecką spółką.
Niemcy w Polsce na razie dostarczają elementy meblowe do Ikei, ale chcą mocniej zaistnieć w naszej branży meblarskiej, która – zaraz po Włochach – jest największa w Europie.

- Firmy zatrudniające po kilkadziesiąt, sto osób to najlepsze co mogło nam się przydarzyć, bo nie uzależnia lokalnego rynku pracy od jednego pracodawcy – burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas nie ukrywał satysfakcji, że firm w Klastrze Meblowym skupionym wokół Kronospanu wciąż przybywa.

Dodajmy, że Szczecinecki Klaster Meblowy został utworzony i jest koordynowany przez Kronospan, który jest właścicielem w pełni przygotowanych obszarów (44,18 ha), posiadających bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną. Na tych terenach powstała hala produkcyjno – magazynowa , w której produkcję prowadzi duński producent mebli Tvilum, zaś wkrótce dołączy do niego BHK. W SKM działa także polski producent formatek do produkcji mebli, Stol-tap, zaś w nowo budowanej hali przy ul. Pilskiej jeszcze w tym roku, tworząc 50 miejsc pracy, rozpocznie produkcję polska firma FHU Grześkowiak, produkująca komponenty meblowe, wytwarzane z płyt drewnopochodnych.
Kronospan ma także pozwolenie na budowę kolejnej hali przy ulicy Waryńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza