MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska w Słupsku unowocześnia bazę dydaktyczną

Wojciech Frelichowski [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Starostwo Powiatowe w Słupsku
Jakub Bury, z firmy NextaViation, prezentuje zebranym samoloty monitorujące.
Jakub Bury, z firmy NextaViation, prezentuje zebranym samoloty monitorujące.
Jesienią na Akademii Pomorskiej w Słupsku ruszy nowoczesne centrum dydaktyczne kształcące studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe. Projekt finansowany jest ze środków unijnych.

Budowa i wyposażenie centrum jest prowadzone od września ubiegłego roku w ramach projektu "Przebudowa i doposażenie laboratorium - Edukacyjne Centrum Zarządzania Kryzysowego Akademii Pomorskiej w Słupsku". Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe. W jego ramach będzie rozbudowana infrastruktura dydaktyczna Katedry Bezpieczeństwa Narodowego AP w Słupsku i doposażenie jej w narzędzia pozwalające na poprawę warunków kształcenia. Ponadto w realizacji jest przebudowa istniejącego już Edukacyjnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz zakup nowoczesnego wyposażenia.

Projekt finansowany w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2012, a realizuje go Akademia Pomorska w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Słupsku. Podczas niedawnej konferencji zorganizowanej na Akademii Pomorskiej, a której tematem była realizacja tego projektu, omawiano stan realizacji przedsięwzięcia. W konferencji oprócz naukowców i samorządowców uczestniczyli także przedstawiciele przedstawiciele służb mundurowych i lasów państwowych.

Czytaj też: Słupskie uczelnie podpisały porozumienie o połączeniu

Dr Andrzej Urbanek, z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego AP w Słupsku, wyjaśnił, że modernizacja infrastruktury dydaktycznej oraz przebudowa i doposażenie laboratorium "Edukacyjne Centrum Zarządzania Kryzysowego" Akademii Pomorskiej, pozwoli na kształcenie studentów w następujących specjalnościach: zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo i porządek publiczny, polityka obronna, bezpieczeństwo żeglugi morskiej i portów, bezpieczeństwo teleinformatyczne.

- Zakres projektu będzie obejmował: modernizację istniejącej infrastruktury laboratorium, budowę pracowni, które pozwolą na uruchomienie nowych specjalności, uruchomienie platformy e-learningowej, stworzenie infrastruktury do prowadzenia badań naukowych, budowę stanowisk edukacyjnych w strukturach zarządzania kryzysowego powiatu słupskiego - powiedział Andrzej Urbanek.

Z projektu skorzysta również starostwo. - Nasz Wydział Zarządzania Kryzysowego wzbogaci się o urządzenia pozwalające na ćwiczenia w sytuacji różnych zagrożeń i wypracowanie modelowych rozwiązań koordynacji wszystkich służb ratowniczych - stwierdził Sławomir Ziemianowicz, starosta Słupski.

Dzięki realizacji projektu od roku akademickiego 2012/2013 Akademia Pomorska w Słupsku będzie jedyną w Polsce uczelnią wyższą kształcącą na kierunku bezpieczeństwo narodowe, posiadającą tak nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną do kształcenia praktycznego studentów. Natomiast powiat słupski dysponować będzie modelowymi rozwiązaniami w dziedzinie bezpieczeństwa.

Czytaj też: Nasze uczelnie w rankingu Rzeczpospolitej

Konferencja była też okazją do zapoznania się z aktualnymi pracami badawczymi naukowców. Dr Marek Stefański z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego AP w Słupsku zaprezentował wyniku badań na temat poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu słupskiego. Ten projekt był realizowany przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Szkoły Policji w Słupsku oraz Stowarzyszenia "Bezpieczny Region Słupski". Badaniami objęto 2671 mieszkańców Słupska

- Za największe zagrożenie słupszczanie uznali agresywne zaczepki oraz włamania do mieszkań. W następnej kolejności wymieniono: włamania do samochodów, napady i rozboje, włamania do piwnic i pobicia bliskich - powiedział dr Stefański.

Konferencji towarzyszyła również wystawa sprzętu służącego do poprawy bezpieczeństwa, w tym m.in. bezzałogowych samolotów monitorujących.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza