Lokator też musi dbać o mieszkanie

  Lokator też musi dbać o mieszkanie

  Rozmawiał Michał Kowalski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Lokator też musi dbać o mieszkanie
  Rozmowa z Januszem Gdańskim wiceprezesem Słupskiego Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości.
  Lokator też musi dbać o mieszkanie
  - Czy każdy mieszkaniec gminy ma prawo do mieszkania komunalnego?

  - Nie. Obowiązkiem gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, a nie zaspokajanie tych potrzeb. Natomiast gmina zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.

  - Uważa się powszechnie, że mieszkania komunalne przydziela wójt, burmistrz, lub prezydent miasta.

  - To nieprawda.
  Umowa najmu lokalu mieszkalnego ma charakter umowy cywilno-prawnej, w której wynajmujący proponuje potencjalnemu najemcy (lokatorowi) zawarcie umowy najmu lokalu, zaś ten propozycję przyjmuje lub odrzuca.

  Oczywiście propozycja zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego może być skierowana wyłącznie do osób, które spełniają kryteria dochodowe określone uchwałą Rady Miejskiej. Umowę najmu gminnego lokalu mieszkalnego zawiera się na czas nieoznaczony, chyba, że zawarcia umowy na czas oznaczony żąda lokator. Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta wyłącznie na czas oznaczony.

  - Czy wszystkie naprawy w mieszkaniu komunalnym musi wykonywać gmina?

  - Nie. Ustawodawca wskazał obowiązki wynajmującego i lokatora (najemcy) w zakresie prac remontowo-konserwacyjnych w lokalu komunalnym. Nie jest prawdą, że lokatorowi przysługuje prawo do okresowej wymiany wanny, umywalki, muszli klozetowej, kuchni - jest to obowiązek lokatora.

  - Lokator ma obowiązek malowania drzwi i okien tylko od wewnątrz?

  - Nie. Naprawa i konserwacja okien i drzwi należy do obowiązków lokatora.

  - Czy składnikiem czynszu są opłaty za ciepło, wodę i kanalizację?

  - Nie. Czynsz to opłata za korzystanie z lokalu. Oprócz czynszu lokator jest zobowiązany ponosić opłaty za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz za odbiór nieczystości.

  - Czy na terenie gminy mogą być różne stawki czynszu?

  - Tak. Stawka czynszu musi być zróżnicowana w zależności od co najmniej czterech czynników: położenia budynku, położenia lokalu w budynku, wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne oraz ich stanu oraz ogólnego stanu technicznego budynku. Jest logiczne, że lokator zajmujący współcześnie wyposażone mieszkanie na pierwszym piętrze w nowym budynku położonym przy spokojnej ulicy powinien płacić znacznie wyższy czynsz, niż ten, kto mieszka na parterze w budynku położonym przy ruchliwej ulicy w mieszkaniu bez centralnego ogrzewania.

  - Czy w każdym budynku musi być ogólnodostępny strych, a każdy lokator musi dysponować piwnicą?

  - Nie. W budynku może być strych, pralnia, suszarnia oraz mogą być piwnice "lokatorskie", ale nie jest to ustawowo zagwarantowane.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo