Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Syn nie chce do woja

Olimpia Dudek
Kapitan Piotr Jagodziński
Kapitan Piotr Jagodziński
- Mój syn jest uczniem szkoły średniej, ale postanowił, że jeśli dostanie powołanie na komisję wojskową, to odmówi pójścia do wojska.

Dlatego chciałabym się dowiedzieć czy można odmówić służby w wojsku? Czy są jakieś służby zastępcze? Co mu grozi za odmowę? Gdzie i kiedy syn powinien to zgłosić i czy musi podać powód odmowy służby wojskowej? - pisze zaniepokojona czytelniczka ze Słupska (nazwisko do wiadomości redakcji).

- Otrzymanie wezwania stawienia się do Wojskowej Komisji Uzupełnień nie oznacza jeszcze, że definitywnie będzie trzeba odbyć służbę wojskową - odpowiada kapitan Piotr Jagodziński, rzecznik prasowy słupskiej WKU. - Każde wezwanie rozpatrujemy indywidualnie i dopiero wtedy decydujemy o powołaniu. Jeśli ze służbą wojskową kolidują sprawy osobiste, można ją odroczyć.

Jeśli mężczyzna nie może pójść do wojska z powodu przekonań osobistych lub religijnych, należy napisać wniosek o przydzielenie służby zastępczej. Taki wniosek składamy w najbliższym oddziale WKU, w tym przypadku w Słupsku. Poborowemu, który trwale odmawia służby wojskowej grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Jeśli nie stawi się w jednostce, sprawę kierujemy do prokuratury. Ale nie należy unikać wojska, wystarczy przyjść i z nami porozmawiać, a na pewno postaramy się rozpatrzyć sprawę na korzyść poborowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza