Słupsk nie chce foliowych opakowań

  Słupsk nie chce foliowych opakowań

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Słupszczanie swoje zakupy pakują teraz głównie do foliowych toreb.

  Słupszczanie swoje zakupy pakują teraz głównie do foliowych toreb. ©Sławomir Żabicki

  Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Słupsku odbędzie się dzień bez woreczków foliowych.
  Słupszczanie swoje zakupy pakują teraz głównie do foliowych toreb.

  Słupszczanie swoje zakupy pakują teraz głównie do foliowych toreb. ©Sławomir Żabicki

  \Jego celem będzie propagowanie ekologicznych opakowań i toreb wielorazowych. W akcję włączą się radni i urzędnicy.

  Po raz pierwszy w kraju dzień bez foliówki zorganizowano w środę w Łodzi. Przez cały dzień w hipermarketach rozdawano tam klientom ekologiczne opakowania albo sprzedawano po symbolicznych cenach torby wielorazowe.

  Towarzyszyła temu akcja plakatowa oraz konkursy dla dzieci i młodzieży.

  Jednocześnie Krzysztof Piątkowskim, wiceprzewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej, rozpoczął zbiórkę podpisów pod społecznym projektem nowelizacji ustawy o opakowaniach, która ma wprowadzić zakaz używania w sklepach jednorazowych woreczków foliowych.

  - Te woreczki foliowe to najgorsze zło. One są szybko wyrzucane, potem zabrudzają wszystko i przez wiele, wiele lat się rozkładają. Próbowaliśmy wprowadzić zakaz ich używania w mieście, ale na poziomie samorządu jest to niemożliwe. Dlatego chcemy doprowadzić do nowelizacji ustawy - tłumaczy Piątkowski.

  Czy podobne działania mogą być podjęte w Słupsku?
  - Myślałem o tym w ubiegłym roku. Wtedy nawet na komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego dyskutowaliśmy, czy nie należałoby zaproponować uchwały o zakazie używania woreczków foliowych na terenie miasta - mówi Zdzisław Sołowin, przewodniczący słupskiej Rady Miejskiej. - Pomysł upadł, bo okazało się, że takie uchwały nie są zatwierdzane przez wojewodów. Należy jednak propagować wiedzę o szkodliwości stosowania woreczków foliowych. Powinniśmy pójść śladem Łodzi.

  - Włączymy się w akcję, bo woreczki foliowe stanowią największą uciążliwość. Ciągle je zbieramy, a one fruwają po całym mieście. Mamy nowoczesny sortownik, który pozwala na ich odzyskiwanie ze śmieci mieszanych i przekazywanie do ponownego przetwarzania, ale jesteśmy zainteresowani, aby takie opakowania były używane znacznie rzadziej - dodaje Anna Koziorowicz, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, głównej firmy sprzątającej w mieście.

  Chęć uczestnictwa w dniu bez foliówki deklarują także miejscy urzędnicy.

  - Przykładamy duże znaczenie do ekologii. Jesteśmy zainteresowani organizacją akcji edukacyjnej, której celem byłoby ograniczenie używania jednorazowych worków foliowych - zapowiada Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo