Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentujemy Słupski Węzeł Rowerowy

Fot. Sławomir Żabicki
Wielka Parada Rowerowa 13 październikaf 2007.
Wielka Parada Rowerowa 13 październikaf 2007. Fot. Sławomir Żabicki
Słupski Węzeł Rowerowy to propozycja połączenia najważniejszych dróg rowerowych w mieście.

Dzięki niemu bez przeszkód będzie można się dostać na przykład z osiedla lub dworca PKP na uczelnię czy do parku.

Jednym z punktów zawartych w niedawno przyjętej uchwale rowerowej jest koncepcja tzw. Słupskiego Węzła Rowerowego.

- To miejsce łączące wszystkie główne ścieżki rowerowe - mówi Piotr Rachwalski ze Stowarzyszenia "Aktywne Pomorze“, pomysłodawca SWR.

- Umożliwi on bezpieczne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi częściami miasta.

Węzeł to nic innego jak skrzyżowanie rowerowe z kładką dla pieszych i rowerów. Ma rozpocząć się przy dworcu PKP. Połączy ze sobą ścieżki przy ul. Kołłątaja, al. 3 Maja, ul. Wojska Polskiego, Szczecińskiej i Poznańskiej. W kierunku ul. Szczecińskiej przebiegać ma przez niewykorzystane zaplecze kamienic przy ul. Kołłątaja.

- Tamtędy już jeżdżą rowerzyści, którzy uciekają z tej części ulicy Kołłątaja, gdzie nie ma ścieżki rowerowej - mówi Rachwalski. - Następnie nad ulicą Szczecińską przy wiadukcie powinna powstać kładka dla rowerów i pieszych. Dzięki temu ominie się ruchliwą ulicę.

Koncepcja węzła.

Będzie to połączenie z popularną wśród rowerzystów ścieżką prowadzącą wzdłuż torów kolejowych, która przecina ul. Przemysłową, Poznańską, Park Kultury i Wypoczynku i kończy się w Lasku Południowym.

- Najważniejsze, że omijamy centrum miasta - mówi Rachwalski. - Dalej można pojechać w stronę Krępy lub osiedla Westerplatte. Węzeł połączy główne kierunki i cele podróży rowerowych w mieście i poza nim. Rowerzyści po wskazywanych przez nas szlakach i tak już jeżdżą.

W drugą stronę ścieżka biegnie wzdłuż ul. Kołłątaja, łączy się ze ścieżką przy al. 3 Maja, przechodzi przez osiedle Zatorze. Stamtąd można też jechać na Swołowo lub Ustkę. Od południa węzeł łączy się ze ścieżką przy ul. Woj. Polskiego, al. Sienkiewicza i umożliwia dojazd do cmentarza i na Siemianice.

Atutem węzła, według AP , jest to, że znacznie poprawi ona bezpieczeństwo rowerzystów i można go zbudować przy niewielkich kosztach. - Większość ścieżek już jest, wystarczy je tylko poprawić i połączyć - mówi Rachwalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza