Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie i zdrowie dzieci było zagrożone

Bogumiła Rzeczkowska
Irena Breguła w pracy.
Irena Breguła w pracy. Justyna Wawak
Sześć punktów karnych i 200 złotych mandatu - na tyle wyceniła słupska policja potrącenie pani "anioł".

Pani przeprowadzała dzieci przez pasy. O zagrożeniu życia uczniów w raportach nie wspomniano.

12 grudnia ub.r. dla Ireny Breguły był zwyczajnym dniem pracy. O godz. 11.30 w czasie długiej przerwy pani "anioł" przeprowadzała dzieci przez jednię. Pani Irena ze znakiem STOP weszła na przejście dla pieszych z grupą trzecio- i czwartoklasistów.

Jadące od strony ulicy Sobieskiego samochody zatrzymały się - relacjonuje Irena Breguła. - Rozglądałam się w obie strony i nagle poczułam uderzenie w lewy bok i niesamowity ból. Zanim upadłam na jezdnię, zdążyłam zasłonić dzieci. One szybko przebiegły i stanęły roztrzęsione na chodniku.

Kobieta wstała o własnych siłach, usiadła na pobliski murek. Według pokrzywdzonej, jadąca wrzosowym maluchem kobieta zatrzymała auto dopiero za przejściem.

- Wychyliła głowę i powiedziała: bardzo panią przepraszam, to moja wina - twierdzi Irena Breguła. - Ale od razu odjechała i skręciła w boczną uliczkę. Wtedy ktoś wezwał pogotowie i policję. Karetka zabrała mnie do szpitala.

Prześwietlenie nie wykazało żadnych złamań. Pokrzywdzona dostała skierowanie do lekarza rodzinnego. - Policja przywiozła mnie ze szpitala przed szkołę. Byłam cała obolała. Powoli wychodziły siniaki. Dostałam dziewięć dni zwolnienia lekarskiego.
Pani Irena ma żal, że po zdarzeniu nikt z nią nie kontaktował się - ani kierująca, ani policja. I nie wie, jak ma dochodzić odszkodowania.

Jak poinformował nas Jacek Bujarski, rzecznik słupskiej policji Kierowca - 69-letnia Iwona M. została ukarana 200-złotowym mandatem i sześcioma punktami karnymi. Policja skwitowała zdarzenie jako kolizję, a w dokumentach sprawy nie ma śladu, że Irena Breguła - zawodowy "anioł" - właśnie przeprowadzała dzieci przez jezdnię.

- Bo liczy się skutek - wyjaśnia Marek Komodołowicz, szef słupskiej drogówki. - Tylko ta pani została potrącona, dzieci nie ucierpiały. W takich sytuacjach od opinii lekarza zależy, czy robimy z tego kolizję, czy wypadek. Jeśli obrażenia powodują rozstrój czynności ciała na czas poniżej siedmiu dni to kolizja. Jednak jeśli później okaże się, że pokrzywdzony choruje dłużej, to prowadzimy sprawę jako wypadek. Ta pani powinna nam to zgłosić. Będzie też mogła ubiegać się o odszkodowanie z OC kierowcy.

Według Komodołowicza, za spowodowanie kolizji sześć punktów karnych to obowiązująca stawka. Szef drogówki nie potrafi jednak wytłumaczyć, dlaczego kierującej kobiety nie ukarano 8 punktami za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu i 6 punktami za niedostosowanie się do poleceń "anioła", czyli osoby uprawnionej do kierowania ruchem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza