Największa przemoc jest w gimnazjach

  Największa przemoc jest w gimnazjach

  Krzysztof Piotrkowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Profesor Janusz Czapliński

  Profesor Janusz Czapliński ©Fot. Szkoła bez Przemocy

  Z najnowszych badań przeprowadzonych w polskich szkołach wynika, że najwyższy stopień przemocy nadal utrzymuje się w gimnazjach.
  Profesor Janusz Czapliński

  Profesor Janusz Czapliński ©Fot. Szkoła bez Przemocy

  Ponad połowa uczniów przyznała się, że rówieśnicy znęcali się nad nimi psychicznie. Wyniki badania "Diagnoza Szkolna 2008" zaprezentował prof. Janusz Czapiński, który opracował raport. To już druga wnikliwa analiza przemocy szkolnej. Pierwszy raz wyniki opracowania opublikowano rok temu. Tegoroczne badanie wskazuje, że największy problem z przemocą występuje niezmiennie w gimnazjach, gdzie w porównaniu z zeszłym rokiem utrzymał się wysoki poziom przemocy rówieśniczej. Aż 55 procent gimnazjalistów było ofiarami przemocy psychicznej, a 29 procent fizycznej ze strony rówieśników.

  - Dane pokazują również, że najwięcej uczniów problemowych ze względu na przemoc jest w gimnazjach, średnio co czwarty - mówi prof. Janusz Czapliński. - Uczniów, którzy sięgają po używki najwięcej jest z kolei w szkołach ponadgimnazjalnych.

  Od 2006 roku natomiast gwałtownie rośnie odsetek uczniów skarżących się na agresję ze strony nauczycieli - używanie obraźliwych słów z 16 do 23 procent, straszenie z 11 do 17 proc. Wzrósł też poziom przemocy ze strony nauczycieli (z 30 do 36 proc.).

  Publikacji badań towarzyszyła debata, w której eksperci i praktycy dyskutowali o skutecznych sposobach przeciwdziałania przemocy i agresji.
  - Jesteśmy przekonani, że nasz program pomaga szkołom w radzeniu sobie z problemem przemocy - mówi Dorota Łojewska z Mediów Regionalnych. - Wyniki badania pokazują, gdzie są największe problemy i na czym powinniśmy się wspólnie skoncentrować.

  Diagnoza została przygotowana w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy", prowadzonego od wiosny 2006 roku przez gazety regionalne skupione w Mediach Regionalnych i Polskapresse (w tym również "Głos Pomorza") oraz Fundację Grupy TP.

  Sondaż został zrealizowany przez firmę Millward Brown SMG KRC w 292 szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Próba uczniów liczyła 21.757 osób. Próba nauczycieli - 4.093 osoby.

  Debata po prezentacji Diagnozy Szkolnej 2008
  SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

  Głównym celem programu jest wspieranie społeczności szkolnych w prowadzeniu skutecznych działań profilaktycznych na terenie szkół. Uczniowie dowiadują się czym jest przemoc, jak jej unikać i zapobiegać. W roku szkolnym 2007/2008 do programu "Szkoła bez przemocy" przystąpiło 4.718 szkół , Szkoły muszą zadeklarować przestrzeganie Kodeksu "Szkoły bez przemocy", biorą udział w konkursach grantowych. Dla nauczycieli są m.in. warsztaty podnoszące kwalifikacje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo