Wybory > PKW: Wybory za granicą mogą zostać unieważnione

  Wybory > PKW: Wybory za granicą mogą zostać unieważnione

  Źródło informacji: dziennik.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Jeśli polskie służby dyplomatyczne nie przyślą do północy wyników wyborów, głosy z zagranicy będą unieważnione. Alarm podniosła Państwowa Komisja Wyborcza, która twierdzi, że głosy Polaków m.in. z Wielkiej Brytanii nadchodzą do kraju zbyt wolno - podaje dziennik.pl.
  "Jesteśmy zaniepokojeni tempem przesyłania wyników wyborów z zagranicy" - taki komunikat odczytał przewodniczący PKW, Ferdynand Rymarz. Przypomniał minister spraw zagranicznych Annie Fotydze, że jej służby mają tylko 24 godziny na dostarczenie wyników do kraju. Po tym czasie - dokładnie dziś o północy - głosy tysięcy Polaków, którzy tłoczyli się w lokalach wyborczych, by zagłosować, nie będą wliczone w wyniki wyborów.

  Jak dodaje dziennik.pl sprawa dotyczy ok. 70 obwodów głosowania w Afganistanie, Francji, Hiszpanii, na Litwie i w Wielkiej Brytanii.

  Sędzia Rymarz wyjaśnia, że jeśli dane z głosowań nie nadejdą w terminie, to zgodnie z prawem uznaje się, że wybory w tych obwodach się nie odbyły.

  Rymarz podkreśla, że ostateczny moment zakończenia liczenia głosów z zagranicy upływa dziś o północy. Bo właśnie o północy naszego czasu zakończyło się ostatnie głosowanie Polaków na świecie - w Montevideo, stolicy Urugwaju.

  Przewodniczący PKW tłumaczy, że celem oświadczenia dla minister Fotygi jest zmobilizowanie podległych jej służb, by starały się przyspieszyć procedury. Inaczej głosy Polaków, którzy wiele czasu stali w kolejkach do urn, po prostu się zmarnują.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo