GP24.PL
  16.01.2017

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  Rozwiń
  GP24.PL
  Zwiń

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  600 tys. użytkowników, 6 milionów odsłon #10urodzinyGP24

  Słupsk > Ciekawa wystawa w muzeum

  Słupsk > Ciekawa wystawa w muzeum

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ponad 150 eksponatów obrazujących życie Karaimów zobaczyć można w Młynie słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego. Większość z nich pochodzi z Muzeum Historycznego w Trokach na Litwie.

  Podczas piątkowego wernisażu zwiedzający mogli poznać historię Karaimów, wymierającej już grupy etnicznej. Na Litwie mieszka ich 260, w Polsce zaledwie 200. W obu krajach są najmniej liczną mniejszością etniczną.

  - Te eksponaty opuściły nasze muzeum po raz pierwszy - mówił Virgilijus Pouiliunas, dyrektor muzeum w Trokach. - Przywieźliśmy do Słupska 151 eksponatów. Potem wystawa pojedzie jeszcze do Gdańska i Olsztyna.

  Na ekspozycji zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, min. biżuterię, rękopis umowy małżeńskiej, dzbanki do kawy, fajki, czy stół do ugniatania ciasta. Są też książki w języku karaimskim, tradycyjne kostiumy damskie i męskie, a nawet księdza karaimskiego.

  Wystawę oglądać można do końca stycznia przyszłego roku. Bilety do muzeum kosztują 7,5 i 4,5 złotego.

  (dmk)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo