Kraj > Tusk: wracamy do idei taniego państwa; zobacz...

  Kraj > Tusk: wracamy do idei taniego państwa; zobacz stenogram z expose premiera

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Donald Tusk uznał organizację Euro 2012 za jeden z głównych priorytetów swego rządu. W swoim expose premier oświadczył, że piłkarskie mistrzostwa Europy na pewno odbędą się w Polsce i na Ukrainie, tak, jak zdecydowała UEFA.

  Tusk powiedział, że mistrzostwa będą dobrze zorganizowane. Rząd będzie współpracował w tej sprawie z władzami miast, w których będą rozgrywane mecze mistrzostw. Przy okazji Euro 2012 rząd chce razem z samorządami wybudować w każdej gminie nowoczesne boisko piłkarskie, z którego będą korzystać dzieci i młodzież.

  Premier podkreślił, że trzeba przywrócić zaufanie obywateli do władzy. Jego zdaniem, trzeba wrócić do idei skromnej władzy i taniego państwa. Jej realizacją będzie, między innymi, likwidacja niepotrzebnych przywilejów władzy.

  Tusk powiedział, że do priorytetów jego rządu będzie należeć program rozwoju wsi i aktywizacja najuboższych województw. Premier zapowiedział też działania na rzecz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych.

  Szef rządu zapowiedział, że jego gabinet będzie wspierał rozwój organizacji pozarządowych. Chce też doprowadzić do systemowej stabilizacji finansowania kultury. Rząd ma chronić dziedzictwo narodowe, ale też wspierać sztukę nowoczesną.

  Premier zapowiedział, że rząd zagwarantuje realizację przez media publiczne ściśle zdefiniowanej misji. Powiedział też, że odpolityczni zarządzanie nimi. Dodał, że trzeba wyrwać media publiczne z rąk politycznych grup interesów.

  Donald Tusk powiedział, że wzrost gospodarczy ma służyć temu, by wszystkim żyło się lepiej. W swym expose premier zapowiedział, że jego rząd nie ustąpi przed naciskami silnych grup społecznych i będzie pamiętał o najsłabszych.

  Tusk zapowiedział, że będzie dążył do solidarnych rozwiązań w polityce emerytalnej, regionalnej i do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Ma to doprowadzić do ułatwienia startu zawodowego młodzieży i powrotu emigrantów zarobkowych.

  Premier zapowiedział działania na rzecz wzrostu liczby urodzeń, ułatwienia dla matek godzących pracę z wychowywaniem dzieci, rozwój edukacji przedszkolnej i wprowadzenie diagnoz uzdolnień dla dzieci kończących szkoły podstawowe. Zapowiedział też podniesienie od przyszłego roku płac nauczycielom. Ma to umożliwić nowelizacja Karty Nauczyciela.

  Szef rządu zapowiedział również szerokie konsultacje przed wprowadzeniem bonów edukacyjnych, które mają spowodować, że o sposobie edukacji dzieci będą decydować rodzice.

  Tusk podkreślił, że starsze pokolenie nie może być traktowane jako obciążenie dla budżetu. Zapowiedział jak najszybsze dokończenie reformy emerytalnej. Pierwsze projekty ustaw w tej sprawie mają zostać przedstawione w ciągu stu dni. Premier zapowiedział podjęcie działań, zmierzających do aktywizacji zawodowej osób w wieku powyżej 50 lat.
  Donald Tusk powiedział, że stan polskiej służby zdrowia jest katastrofalny, a jej naprawa to jeden z priorytetów rządu.

  W swoim expose Tusk powiedział jednak, że nie będzie rewolucji w tej dziedzinie. Rząd chce przygotować całościową ustawę o ochronie zdrowia. Premier podkreślił, że najważniejsza jest dostępność świadczeń zdrowotnych a nie to, kto jest właścicielem szpitala. Dodał, że publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia powinny na równych warunkach konkurować o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Samorządowe placówki zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Nie będzie to, jak podkreślił premier, równoznaczne z ich prywatyzacją. Tak zwana sieć szpitali ma zostać ukształtowana przez wybory pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zostać podzielony na niezależne jednostki.

  Rząd przewiduje też wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych i zmianę zasad refundacji leków. Lista leków refundowanych ma być weryfikowana co trzy miesiące. Tusk zapowiedział godziwe płace dla pracowników służby zdrowia i skrócenie kolejek po zabiegi medyczne. Podniesienie płac ma zachęcić pracowników służby zdrowia do pozostania w kraju. Premier wezwał posłów opozycji do pomocy w reformowaniu służby zdrowia.

  Donald Tusk powiedział, że nadrzędnym celem jego rządu będzie walka z korupcją. W swym expose premier podkreślił, że docenia determinację poprzedniego gabinetu w tej dziedzinie.

  Walce z korupcją ma służyć ograniczenie sytuacji, prowokujących to zjawisko. Tusk oświadczył, że wymiar sprawiedliwości będzie wolny od nacisków politycznych. Dodał, że będzie teraz więcej działań, a mniej konferencji prasowych. Tusk powiedział, że od ministra sprawiedliwości oczekuje konkretów, w tym odpolitycznienia prokuratury. Poprzedni rząd doprowadził, jego zdaniem, do podporządkowania prokuratury interesom politycznym, co miało negatywne skutki. Premier zapowiedział zmiany w organizacji sądownictwa i w polityce karnej.

  Donald Tusk powiedział, że będzie dążył do unowocześnienia służb antyterrorystycznych i prewencji kryminalnej. Zapowiedział przywrócenie praworządności w służbach specjalnych podkreślając, że nie będzie się to wiązać z polityczną zemstą. Premier powiedział, że rząd nie będzie wpływał na bieg prowadzonych postępowań.

  Tusk zapowiedział przekazanie części kompetencji wojewodów marszałkom sejmików wojewódzkich. Będzie temu towarzyszyć zwiększenie środków finansowych dla samorządów.

  ***

  W Sejmie nieobecny jest prezydent Lech Kaczyński, który od czwartku wieczorem przebywa z oficjalną wizytą w Gruzji.

  Wieczorem po debacie planowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Wcześniej liderzy PO i PSL Donald Tusk i Waldemar Pawlak podpisali w Sejmie deklarację koalicyjną.

  Po expose premiera planowana jest 2,5-godzinna przerwa, podczas której kluby przygotują się do debaty nad udzieleniem rządowi Tuska wotum zaufania. Debata zaplanowana jest na osiem godzin.

  W imieniu PiS w debacie głos zabierze prezes partii, b. premier Jarosław Kaczyński. W trakcie debaty posłowie będą także zadawać premierowi pytania. Pytanie Tuskowi zamierza zadać "grubo ponad stu" posłów PiS - zapowiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Dodał, że PiS chce już w piątek spytać Tuska, "dlaczego PO odchodzi od swojego programu wyborczego".

  Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów przewidziane jest na godz. 21.00. Przeciw udzieleniu wotum zaufania rządowi Tuska głosować będą kluby PiS i LiD.

  Premier mówił, że zaskoczyła go deklaracja LiD o głosowaniu przeciwko udzieleniu jego rządowi wotum zaufania jeszcze przed wysłuchaniem jego wystąpienia na temat programu gabinetu. - Można mieć taką decyzję w środku, że i tak będzie się przeciw, ale można było jednak poczekać na wysłuchanie tego expose. A może mam coś miłego im do powiedzenia - mówił szef rządu.

  Koalicja rządowa PO-PSL ma w Sejmie 240 głosów, tak więc nawet przy sprzeciwie PiS i LiD posiada wystarczającą większość. Do uzyskania wotum zaufania potrzebna jest bezwzględna większość głosów, w obecności co najmniej połowy posłów (przy złożeniu, że będą obecni wszyscy posłowie - 460 - wymagana większość wynosi 231).

  W sobotę posłowie rozpoczną prace nad projektem ustawy budżetowej na 2008 rok. Zakłada on, że przyszłoroczne dochody wyniosą 281,8 mld zł, a wydatki - 310,4 mld zł, przy deficycie 28,6 mld zł. Projekt został przygotowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i ponownie przyjęty przez rząd Donalda Tuska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo