Słupsk > Jadą służyć na Bałkanach

  Słupsk > Jadą służyć na Bałkanach

  Źródło informacji: Szkoła Policji w Słupsku

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  115 policjantów z kolejnej zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji zakończyło ćwiczenia zgrywające w Słupsku, dzisiaj na główny placu Szkoły, punktualnie w południe, odbyło się uroczyste pożegnanie.
  13 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

  115 policjantów z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji zakonczylo szkolenie w slupskiej Szkole Policji - wyjadą na misje pokojową w Kosowie. Popisywali

  Policjanci na Bałkany

  Link do głównego zdjęcia

  115 policjantów z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji zakonczylo szkolenie w slupskiej Szkole Policji - wyjadą na misje pokojową w Kosowie. Popisywali sie umiejetnościami przed przelozonymi oraz Thierry Verdonem z Biura Koordynacyjnego Misji Pokojowych ONZ. Do Kosowa wyjezdzają za tydzien. ©Krzysztof Tomasik


  W trakcie miesięcznych zajęć policjanci ćwiczyli między innymi blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych. Efekt tego szkolenia ocenił na zakończenie przedstawiciel ONZ z Biura Koordynacyjnego Misji Pokojowych, który przyjechał do Słupska.

  Jednostka Specjalna polskiej Policji będzie jedną z czterech tego typu jednostek stacjonujących na terenie Kosowa.
  Wszystkie policyjne formacja są przygotowane do prowadzebnia wspólnych działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa.

  Tak jak w poprzednich rotacjach, w 14 zmianie wyjedzie na misję 114 policjantów i 1 policjantka, która pracować będzie w służbie dyżurnej. 80 procent składu stanowią policjanci, którzy na Bałkany jadą po raz pierwszy.

  Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Jednostka Specjalna Policji pełnić będzie służbę w Kosowskiej Mitrowicy. Jest to miasto zamieszkałe przez Serbów i Albańczyków. Dla Serbów jest tym, czym dla Polaków Gniezno. Mitrowica jest równie ważna dla Albańczyków, którzy chcą by miasto weszło w skład tak zwanej Wielkiej Albanii.

  Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie. W skład kontyngentu wchodzą między innymi antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu.
  Wylot Jednostki na Bałkany planowany jest na początek grudnia, misja potrwa pół roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo