Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region > Poseł Kuriata: nie byłem współpracownikiem SB

Redakcja
Według IPN, 30 listopada 1977 r. Kuriatę zarejestrowano pod nr 50947 przez wydział IV departamentu II MSW jako kandydata na tajnego współpracownika.
Według IPN, 30 listopada 1977 r. Kuriatę zarejestrowano pod nr 50947 przez wydział IV departamentu II MSW jako kandydata na tajnego współpracownika.
Dziś o godz. 10 w koszalińskiej siedzibie PO poseł Jan Kuriata zwołał konferencję prasową.

Poseł PO z Koszalina Jan Kuriata zaprzeczył, że był tajnym współpracownikiem SB. Niczego nie podpisałem - podkreślił.

Powodem było wczorajsze ujawnienie katalogów Instytutu Pamięci Narodowej, z korych wynika, m.in. to, że właśnie poseł był tajnym współpracownikiem SB.

Kuriata dodał, że jakiś czas temu wystąpił do prokuratorów IPN o dochodzenie w sprawie sfałszowania dokumentu o pozyskaniu go jako tajnego współpracownika służb. - Niedawno otrzymałem potwierdzenie z IPN, że postępowanie zostało wszczęte - dodał.

Z katalogów IPN opublikowanych we wtorek wynika, że Kuriata był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. Poseł przypomniał, że w latach 70., gdy studiował na Uniwersytecie Warszawskim, był bardzo aktywny, np. organizował NZS. - Gdy moje nazwisko znalazło się na "liście Wildsteina", poprosiłem o dostęp do mojej teczki. Okazało się, że byłem rozpracowywany, kontrolowano moją korespondencję - dodał.

- Ponieważ znalazłem wśród dokumentów na mój temat odręczne pismo jakiegoś anonimowego esbeka, który twierdzi, że mnie zwerbował, wystąpiłem do IPN o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie - powiedział poseł.

Kuriata powiedział też, że po powrocie z Francji, gdzie przebywał kilka lat, nie zezwolono mu na wyjazd z Polski i zamieszkał niedaleko Bornego Sulinowa, gdzie został nauczycielem. - Byłem wówczas regularnie wzywany przez SB na jakieś krótkie pogawędki, traktowałem to trochę ironicznie. Nikt nigdy nie podsunął mi niczego do podpisania - zaznaczył.

Pytany, czy wystąpi o autolustrację poseł powiedział, że wolałby, by IPN doprowadził do końca postępowanie w jego sprawie.

Według IPN, 30 listopada 1977 r. Kuriatę zarejestrowano pod nr 50947 przez wydział IV departamentu II MSW jako kandydata na tajnego współpracownika. 15 grudnia 1980 r. zdjęty z ewidencji, materiały przekazano do archiwum 3 lutego 1981 r.

17 lutego 1983 r. zarejestrowany pod nr 5343 przez wydz. II KWMO Piła w kategorii "materiały] wstępne", następnie 24 kwietnia 1984 r. przerejestrowany na TW ps. "Piotr" (pozyskany do współpracy 17 lutego 1984 r. - przyp. IPN).

19 grudnia 1986 r. materiały zostały przekazane do wydz. II WUSW w Koszalinie. 2 marca 1987 r. zarejestrowany pod nr 25907 przez wydz. II WUSW w Koszalinie jako TW ps. "Piotr". Zdjęty z ewidencji w 1990 r. Materiały złożono w archiwum w wydziale "C" WUSW w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza