Pomorze > 17 osób zarażonych włośnicą

  Pomorze > 17 osób zarażonych włośnicą

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  17 osób zarażonych włośnicą trafiło do szpitali w Wałczu (zachodniopomorskie) i w Poznaniu. Nie jest jeszcze znane źródło zarażenia - poinformował rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jan Praczyk.

  Do zarażenia doszło na początku grudnia. Według informacji od samych chorych, mieli oni kupić zakażone mięso na targowisku w Śmiłowie koło Piły.

  Nie znamy jeszcze źródła zakażenia i dlatego przekazaliśmy sprawę prokuraturze, która ma ustalić pochodzenie mięsa - powiedział Praczyk.

  Chorzy, których życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, leżą w Szpitalu w Wałczu oraz Klinice Chorób Tropikalnych i Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wśród chorych jest dwoje dzieci, dwie kolejne osoby są narażone na zakażenie.

  Włośnica to zarażenie larwami włośnia, znajdującymi się w mięśniach chorych zwierząt, m.in. świń, dzików, rzadziej nutrii. Po zjedzeniu przez człowieka zakażonego mięsa, larwy przedostają się do żołądka i jelit, potem do naczyń chłonnych i do mięśni.

  Ludzie chorują na włośnicę po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego zakażonego mięsa lub wędlin wędzonych w zbyt niskiej temperaturze. Choroba najczęściej zaczyna się zaburzeniami w przewodzie pokarmowym. Jej objawami mogą być nudności, wymioty, biegunka, a także gorączka, bóle mięśniowe, uczucie rozbicia, bóle głowy, pocenie się i obrzęki wokół oczu, obrzęki twarzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo