Słupsk > Sąd mimo zapowiedzi nie wydał wyroku w sprawie...

  Słupsk > Sąd mimo zapowiedzi nie wydał wyroku w sprawie bytowskiego portalu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Mimo zapowiedzi dzisiaj rano słupski Sąd Okręgowy nie wydał wyroku w sprawie portalu internetowego Gazeta Bytowska.pl. Prawomocny werdykt miał zostać ogłoszony po tygodniowej przerwie od zakończenia procesu odwoławczego ze względu na zawiłość sprawy.

  Na rozstrzygnięcie czekają dziennikarze, wydawcy, a przede wszystkim internauci i uczestnicy forów dyskusyjnych w necie, których dotyczy ta sprawa.

  Oskarżonemu Leszkowi Szymczakowi, wydawcy Gazety Bytowskiej, prokuratura zarzuca, że - wbrew Prawu prasowemu - nie zarejestrował dziennika w sądzie oraz nie usunął postów, czyli komentarzy internautów, znieważających i nawołujących do zbrodni na bytowskim komorniku Wojciechu D. Uwagi internautów pojawiły się pod tekstem i widniały na forum od maja do lipca 2005 roku. Ich autorzy namawiali m.in. do linczu, powieszenia komornika czy wywiezienia go do lasu.

  W marcu słupski Sąd Rejonowy umorzył sprawę, ale Szymczak odwołał się od wyroku, bo chce uniewinnienia, a prokurator - kary grzywny.

  Dzisiaj Sąd Okręgowy miał zająć jasne stanowisko na temat wolności słowa w internecie. Tymczasem okazało się, że w aktach sprawy znajduje się przeoczone wcześniej umorzenie innego postępowania, które prowadziła prokuratura bytowska.
  Chodziło o śledztwo w sprawie tzw. pomocnictwa do publicznego nawoływania do zbrodni na komorniku. Prokuratura umorzyła je, bo w zamieszczonych na forum postach nie dopatrzyła się czynu zabronionego. Mimo to później oskarżyła Szymczaka o nieusunięcie "postów, które nawoływały do przestępstwa". - To trzeba koniecznie wyjaśnić - powiedział dzisiaj sędzia Witold Żyluk. - Zachodzi obawa, że mamy do czynienia z rzeczą już raz osądzoną.

  Sąd Okręgowy zwróci się o akta umorzonego śledztwa, bo na razie z zawiłego procesu wynika, że prokuratura bytowska raz uznaje nawoływanie do linczu za czyn dozwolony, raz - za przestępstwo.
  Bogumiła Rzeczkowska

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo