Kraj > Abp Nycz: spory w Polsce stają się targowiskiem

  Kraj > Abp Nycz: spory w Polsce stają się targowiskiem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza


  - Oczekuję czasu wielkiego budowania, chciałbym, by w Polsce zakończyły się zbędne spory, które stają się niepotrzebnym targowiskiem - powiedział w TVN 24 abp Kazimierz Nycz.

  - Nawet w Wigilię nie da się zapomnieć o naszym codziennym, politycznym i społecznym życiu. Chodzi o to, by nad tymi wydarzeniami przeżyć refleksję - stwierdził abp Nycz. Jako konkretne sprawy wymienił sprawy służby zdrowia, reformy emerytalnej, kultury.

  W ocenie duchownego, Polska jest krajem "neutralnym światopoglądowo, w którym autonomia współpracy Kościoła i państwa nie został przekroczona".
  Abp Nycz, pytany o sprawę zapłodnienia in vitro odpowiedział: Musimy zapytać się, czy zapłodnienie in vitro jest zgodne z nauką społeczna Kościoła. - A jest ono niezgodne - stwierdził. Teraz pozostaje pytanie: Czy Kościół ma milczeć? To niemożliwe, by Kościół zrezygnował nawet z części swego nauczania - ocenił arcybiskup. Jak zapewnił, Kościół będzie trwał przy swej nauce. Zdaniem arcybiskupa, należy skoncentrować się na pomocy w leczeniu bezpłodności, a nie na kwestii sztucznego zapłodnienia. - Kościół broniąc tych zasad, broni godności człowieka - dodał.

  - Nie byłem rozczarowany stosunkiem rządu do kwestii zdawania matury z religii - zapewnił abp Nycz. - Nie wtrącam się w działalność rządu, tym sprawa prac komisji wspólnej episkopatu i rządu - dodał. Przypomniał, że najważniejsze jest to, by możliwość zdawania religii na maturze była zgodna z prawem.

  - Każda organizacja pozarządowa, także Kościół, ma prawo prowadzić działalność gospodarczą - powiedział arcybiskup pytany o kwestię pozyskania funduszy z UE przez szkołę o. Tadeusza Rydzyka. - Stosujmy zasadę domniemania niewinności, nie ma żadnych dowodów, że zostało złamane prawo - podkreślił.

  - Chciałbym życzyć wszystkim Polakom wielkiej nadziei. A ta wielką nadzieją jest Jezus Chrystus, On jest gwarancja wszystkich naszych małych nadziei, On jest nasza wielką nadzieją i źródłem miłości oraz pokoju - abp Kazimierz Nycz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo