Kraj > Obchody 89. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

  Kraj > Obchody 89. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Poznaniacy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim. Dziś przypada 89. rocznica tego zwycięskiego zrywu.

  W tym roku rocznicowe obchody po raz pierwszy rozpoczęły się nie mszą, ale uroczystościami pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

  Pod Pomnik - obok oficjalnych delegacji - przyszły całe rodziny - rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami.
  Spod pomnika uczestniczy uroczystości przeszli ulicami do poznańskiej fary. Tam odprawiono nabożeństwo w intencji powstańców.

  W tym roku po raz pierwszy poznaniacy zobaczyli też widowisko historyczne poświęcone powstaniu. Przyszły tłumy mieszkańców i turystów. Inscenizację przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Trzeci Bastion Grollman. Widowisko "Powstanie Wielkopolskie - zapomniane zwycięstwo" było powtarzane dziś cztery razy. Pomiędzy potyczkami mieszkańcy oglądali obóz powstańców, który rozbito przed hotelem Bazar. Wojskowy kucharz częstował tam wszystkich grochówką z kotła, długa kolejka ustawiła się także przed punktem werbunkowym, gdzie wypisywano repliki kart powstańczych.

  Pierwszą ofiarą Powstania wielkopolskiego był postrzelony niedaleko siedziby pruskiej policji w Poznaniu, Franciszek Ratajczak. Powstaniec urodził się w Śniatach w powiecie grodziskim. Dzisiaj odbył się tam uroczysty apel. W spotkaniu wzięli udział harcerze, uczniowie okolicznych szkół i mieszkańcy wioski. W Śniatach do dziś stoi dom, w którym Franciszek Ratajczak 120 lat temu przyszedł na świat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo