Zobacz
  jak powstawały rakiety

  TARCZA ANTYRAKIETOWA

  Rozwiń
  Pomorze > Mieszkania komunalne pod lupą CBA

  Pomorze > Mieszkania komunalne pod lupą CBA

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza


  - Co najmniej 2,9 miliona złotych strat poniósł Szczecin w wyniku niegospodarności miejskich urzędników. Kilkadziesiąt atrakcyjnych mieszkań bezprawnie sprywatyzowano, sprzedając je nieuprawnionym osobom za ułamek ich wartości. Prowadzimy śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego, czyli Urzędu Miasta Szczecina przez funkcjonariuszy publicznych - informuje Tomasz Frątczak, dyrektor gabinetu szefa CBA.

  CBA skontrolowało najem, a następnie prywatyzację w latach 1999-2003 dużych, atrakcyjnych mieszkań z zasobu Gminy Miasta Szczecin. Według kontrolerów, spośród 89 takich mieszkań o wartości 14 mln, a sprzedanych za 2 mln, aż w 54 przypadkach doszło do rażącego naruszenia prawa.

  Lokale oddawano w najem, a następnie sprzedawano osobom niespełniającym kryteriów dochodowych, czasem wielokrotnie przekraczającym górne progi zarobków, określone przez Radę Miasta. Właścicielami komunalnych mieszkań stawały się osoby posiadające prawo do innego mieszkania na terenie Szczecina, a nawet osoba, która bezprawnie je zajęła.

  W aż 20 przypadkach zaniechano egzekucji udzielonych bonifikat, wobec osób które odsprzedały lokal na wolnym rynku, przed upływem ustawowego 5-letniego okresu. Tylko na tym miasto straciło 2,9 miliona złotych.

  Pomimo że mieszkania były przeznaczone dla rodzin o niskich dochodach, urzędnicy wynajęli i sprzedali je także osobom zajmującym wysokie stanowiska publiczne, których dochody przekraczały nawet dwukrotnie górny próg dochodowy.

  Według kontrolerów, odpowiedzialność za to ponoszą urzędnicy zajmujący w tym czasie kierownicze stanowiska w Wydziale Budynków i Lokali Komunalnych i późniejszym Wydziale Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Szczecina.

  CBA wystąpiło do Rady Miasta Szczecina o rozważenie podjęcia działań zmierzających do odzyskania mieszkań sprywatyzowanych z naruszeniem prawa. Także o wyegzekwowanie od obecnego prezydenta miasta, a ówczesnego dyrektora urzędu wojewódzkiego, niesłusznie pobranej kilkutysięcznej dotacji wraz z odsetkami, w związku z wykupem mieszkania od miasta.

  Śledztwo prowadzi CBA i Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.
  (ber)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo