Tarcza antyrakietowa > Premier Tusk przeciwko referendum

  Tarcza antyrakietowa > Premier Tusk przeciwko referendum

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Premier Donald Tusk opowiedział się przeciwko przeprowadzeniu referendum w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

  - Są sytuacje, przedsięwzięcia, które warto poddawać osądowi typu referendum. Nie zaliczam do nich kwestii stricte militarnych - powiedział Tusk, pytany o referendum w sprawie tarczy podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim.

  Według Tuska, w czasach pokoju trudno przekonać jakiś naród, by np.
  w referendum uznał, że warto wydawać więcej pieniędzy na "swoje bezpieczeństwo w wymiarze militarnym". - Dlatego te decyzje powinniśmy wyjąć spod takiego publicznego plebiscytu - tłumaczył. - Nie mówię, że mamy monopol na rację, ale wydaje się, że decyzje w kwestii gdzie, jakie, kiedy instalacje militarne mają w Polsce powstawać zostawiałbym profesjonalistom, ekspertom zarówno od polityki, jak i od kwestii technicznych i militarnych - podkreślił.

  - Gdyby Amerykanie w 1942 roku zdecydowali, że ich obecność w Europie w czasie II wojny światowej powinna być poprzedzona referendum w Stanach Zjednoczonych, to być może nikt z nas nie siedziałby na tej sali - ocenił premier.

  Dodał, że w sytuacjach kryzysowych opinia publiczna zawsze będzie opowiadała się za bezpieczeństwem i pokojem. - Powiem otwarcie: często jest to złudzenie bezpieczeństwa czy spokoju - zaznaczył.

  Jak mówił, zdaje sobie sprawę, że wiele decyzji - np. obecność polskich żołnierzy w Afganistanie, instalacja antyrakietowej tarczy czy uznanie Kosowa - z punktu widzenia opinii publicznej to decyzje złe. - Ale musimy, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa narodowego, umieć patrzeć na ewentualne czarne scenariusze, które mogą zdarzyć się za rok, za 10 lat, za 30 lat - powiedział.

  onet

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo