Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region > Nasi żołnierze pojechali do Kosowa

Fot. Piotr Czapliński
Rodziny, bliscy i przyjaciele żegnali wczoraj naszych żołnierzy przed wyjazdem do Kosowa.
Rodziny, bliscy i przyjaciele żegnali wczoraj naszych żołnierzy przed wyjazdem do Kosowa. Fot. Piotr Czapliński
Wczoraj uroczyście pożegnano naszych przeciwlotników wyjeżdżających na misję do Kosowa

- Życzę powodzenia i szczęśliwego powrotu do kraju - tak wczoraj w Koszalinie generał Andrzej Gwadera, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej, żegnał żołnierzy wyjeżdżających do Kosowa. Na misję pokojową wylatuje 240 naszych przeciwlotników.

Trzon polskiego kontyngentu będą stanowić żołnierze z 3. Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie. Razem z nimi żegnano też żołnierzy 13. Pułku Przeciwlotniczego z Elbląga. - Waszym głównym zadaniem będzie utrzymanie stabilizacji w południowej części Kosowa - mówił do żołnierzy ppłk Ryszard Krawiec, dowódca 3. Pułku Przeciwlotniczego. - Jesteśmy dumni, że po raz pierwszy w misji wezmą udział przeciwlotnicy.

- Priorytetem dla mnie będzie troska o bezpieczeństwo nas wszystkich - deklarował ppłk Arkadiusz Szkutnik, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. - Melduję XVIII zmianę Kosovo Forces gotową do wylotu!

Słów dowódców ze łzami w oczach słuchały matki, żony, dziewczyny żołnierzy. - Mój mąż 15 lat służy w armii. To będzie jego trzecia misja. Wcześniej był w Iraku. Ciężko to znoszę... - mówiła nam Katarzyna Wolin z Koszalina. Będzie czekać na powrót męża razem z dwiema córkami 5- i 9-letnią. - On musi wrócić...

- Kobieta, która wiąże się z żołnierzem, musi się liczyć z takimi sytuacjami - mówiła łamiącym się głosem Marcjanna Wierucka ze Szczecina; jej mąż jest szefem sztabu dywizji, która wyjeżdża na misję. - To jego pierwsza misja, choć w wojsku jest od 19 lat. Bardzo to wszystko przeżywam. Nasi synowie też...

- Mój syn ma dopiero 21 lat. Zdecydował się jechać - mówił z kolei Andrzej Falko z Koszalina. - Jest dorosły, wie co robi. Choć bardzo się o niego boję. Szczególnie, że teraz w Kosowie zrobiło się niespokojnie.

Po raz pierwszy główną część zmiany polskiego kontyngentu na Bałkanach tworzą pododdziały z jednostek przeciwlotniczych. Polacy działają w Kosowie w ramach sił NATO już dziewięć lat. Siły pokojowe tworzy 16 tys. żołnierzy z 36 państw.
Kosowo ogłosiło 17 lutego niepodległość. Po tym, jak Serbia nie uznała tej decyzji, narastają tam groźne konflikty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza