Watykan > Benedykt XVI wkrótce ogłosi Jana Pawła II...

  Watykan > Benedykt XVI wkrótce ogłosi Jana Pawła II błogosławionym

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza  "Polska": Jeśli wszystkie prace uda się zakończyć na czas, 16 października Benedykt XVI ogłosi papieża Polaka błogosławionym - mówi biskup Tadeusz Pieronek, który kierował w Krakowie trybunałem rogatoryjnym. To zespół kościelnych ekspertów pomagających prowadzeniu procesu przez rzymski trybunał główny.

  W zeszłym tygodniu zakończyły się prace nad najważniejszym dokumentem w procesie beatyfikacyjnym - tzw.
  pozycją o cnotach. To kilkusetstronicowe opracowanie, w którym na podstawie świadectw innych osób i wydarzeń z życia papieża udokumentowano, że osiągnął on cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym. Jakie to cnoty?

  - Nie ma szablonu - tłumaczy ks. Stefan Ryłko, krakowski kapłan, postulator m.in. w procesie beatyfikacyjnym królowej Jadwigi. - U każdego mogą być inne. Jedną z głównych cech Jana Pawła II była otwartość na wszystkich ludzi, niezależnie od wyznania. O tym jednak zadecyduje trybunał.

  Gotowy jest również drugi niezbędny dokument, potwierdzający cud dokonany po śmierci papieża za jego sprawą. Opisano w nim nagłe i trwałe uzdrowienie francuskiej zakonnicy Marie Simon Pierre Normand z choroby Parkinsona. - Cud ten został już uznany przez komisję lekarską - wyjaśnia Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Medycy uznali, że tego zdarzenia nie da się wyjaśnić w świetle współczesnej wiedzy.

  Dokumenty muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez komisje teologów i kardynałów. Na podstawie ich opinii Benedykt XVI zdecyduje, czy dokona beatyfikacji swojego poprzednika. - Data 16 października byłaby idealną okazją, by ogłosić Jana Pawła II błogosławionym - mówi Pieronek. - Tego samego dnia 30 lat temu o 16.16 ogłoszono, że Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

  Nie ma jeszcze pewności, czy komisje zdążą. - Mogą na przykład pojawić się jakieś nowe informacje dotyczące działalności Jana Pawła II - mówi ks. Jacek Urban, który był jednym z członków komisji historycznej archidiecezji krakowskiej badającej dokumenty dotyczące papieża w procesie beatyfikacyjnym. - Wtedy komisje nie mogłyby zamknąć procesu. Muszą przecież wszystko sprawdzić.

  Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. Polski papież jest pierwszą osobą w nowożytnej historii Watykanu, której proces został wszczęty tuż po śmierci, z ominięciem proceduralnego okresu oczekiwania. Według prawa kanonicznego powinno upłynąć pięć lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo