Kraj > Korupcja w oleśnickim samorządzie

  Kraj > Korupcja w oleśnickim samorządzie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  - Aż dwanaście osób, w tym wójt Andrzej P., odpowie za korupcję w oleśnickim samorządzie, sprawa trafiła już do sądu - informuje Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Postawiono im łącznie prawie pięćdziesiąt zarzutów. Wcześniej funkcjonariusze CBA z delegatury we Wrocławiu rozpracowali sprawę zakupu podwrocławskich nieruchomości gminnych za niezwykle niskie kwoty.

  Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w sprawie ustawiania przez gminnych urzędników z Oleśnicy przetargów na zakup atrakcyjnych gruntów. CBA ustaliło, że informacje o części przetargów na nieruchomości ukrywano w specjalnej zakładce na oficjalnej stronie internetowej gminy, dostępnej tylko dla wtajemniczonych w proceder.

  Do pierwszych podejrzanych CBA trafiło w czerwcu 2007 roku. Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury zatrzymali m.in. wójta dolnośląskiej gminy Oleśnica Andrzeja P., Dariusza L. - skarbnika gminy, Adama S. - kierownika jednego z referatów, a jednocześnie przewodniczącego komisji przetargowej oraz prezes gminnej spółki komunalnej Halinę W. Andrzej P. i Halina W. zostali wtedy tymczasowo aresztowani.

  Wielomiesięczne śledztwo nie tylko potwierdziło wcześniejsze informacje o ustawianiu gminnych przetargów, ale również ujawniło inne nieprawidłowości o charakterze korupcyjnym, m.in. fakt przyjęcia przez wójta Oleśnicy 30 tys. zł. "wynagrodzenia" za korzystne rozstrzygnięcie przetargu. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu postawiła urzędnikom w sumie 47 zarzutów. Siedem osób przyznało się w całości lub w części i chce bez procesu dobrowolnie poddać się karze.

  Po ujawnieniu procederu gmina Oleśnica odzyskała od oskarżonych wiele nabytych przez nich w ustawionych przetargach nieruchomości, a przetargi zostały unieważnione z powodu rażących naruszeń prawa przy ich przeprowadzaniu.

  (ber)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo