Kraj > Będą zmiany w wysokości mandatów

  Kraj > Będą zmiany w wysokości mandatów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Komenda Główna Policji przygotowuje zmiany w taryfikatorze mandatów. Zaostrzeniu mają ulec zasady przyznawania mandatów dla kierowców. Mniejsze kary przewiduje się dla pieszych przechodzących na czerwonym świetle.

  Policja tłumaczy, że chodzi o uaktualnienie przepisów związanych ze zmianą prawa o ruchu drogowym. "Podstawy prawne w taryfikatorze nieco się zmieniły i to wymaga uporządkowania." - tłumaczy Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji..
  Przewiduje się między innymi zwiększenie kar dla kierowców parkujących na tak zwanych kopertach. W taryfikatorze mają się znaleźć również: jazda bez świateł czy niezachowanie 5-metrowego odstępu między samochodami w tunelu. Kierowcy za te wykroczenia mają płacić 100 zł. Łatwiej mają mieć piesi, którzy przechodzą na czerwonym świetle. Obecnie grozi za to mandat w wysokości 250 złotych. Teraz będzie to od 20 do 200 zł.. " Do tej pory wysoka kara nie dawała policjantowi lub strażnikowi miejskiemu dużego wyboru: albo wysoki mandat, albo pouczenie" - tłumaczy Wasiak.

  Zmiany mają dotyczyć również punktów karnych. Teraz mają je otrzymywać również kierowcy rozmawiający podczas jazdy przez komórkę.(do tej pory groził za to jedynie mandat wynoszący 200 złotych). "Na dzisiaj szacujemy, że będą to 3 punkty karne, ale w toku dalszych uzgodnień ta liczba może się zmienić"- mówi Mariusz Wasiak i dodaje, że przewiduje się również zwiększenie punktów karnych za inne naruszenia: między innymi za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych i niewłaściwe przewożenie dzieci w samochodach.

  Projekt zmian zostanie przekazany do MSWiA, a na koniec trafi do Kancelarii Premiera. Policja ma nadzieję, że nowe przepisy uda się wprowadzić od czerwca.

  źródło: gazeta.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo