Kraj > Gdańsk liderem płac

  Kraj > Gdańsk liderem płac

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza  Warszawa na trzecim miejscu pod względem wysokości pensji. Stolicę wyprzedziły Gdańsk i Katowice. To niedobra informacja dla trójmiejskich przedsiębiorców - pisze "Rzeczpospolita".

  W 2007 roku wynagrodzenia w Gdańsku wzrosły o 17 proc. w porównaniu z rokiem 2006 - wynika z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Poznaniu. To największy wzrost wśród wszystkich miast wojewódzkich. Dzięki temu Gdańsk wysunął się na drugie miejsce pod względem przeciętnych płac w sektorze przedsiębiorstw, deklasując Warszawę. Katowice już od prawie dwóch lat są liderem tego typu rankingów ze względu na wysokie zarobki górników.

  Dla mieszkańców Trójmiasta to znakomita wiadomość, dla przedsiębiorców już mniej.

  W całym regionie widać silny nacisk na wzrost płac - mówi Krzysztof Pietkun, wiceprzewodniczący rady nadzorczej grupy Bomi.

  Jak pokazują analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, przyczyn wysokiego wzrostu płac w stolicy Pomorza jest kilka. Pierwsza z nich to migracja, dlatego zarobki rosną szybko, np. w budownictwie. Druga to dynamicznie ostatnio rozwijający się sektor informatyczno-telekomunikacyjny. Takie firmy potrzebują specjalistów najwyższej klasy i potrafią dużo zapłacić, by ich do siebie ściągnąć i zatrzymać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo