Kraj > Trefne zadanie na maturze z matematyki

  Kraj > Trefne zadanie na maturze z matematyki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Uczniowie musieli się domyślać, o co chodzi w zadaniu z wielomianem - mówią naukowcy. Wczoraj maturzyści pisali egzamin z matematyki. Na poziomie rozszerzonym test otwiera zadanie:

  "Wielomian f, którego fragment wykresu przedstawiono na poniższym rysunku, spełnia warunek f(0) =90. Wielomian g dany jest wzorem g(x) = x3-14x2+63x-90. Wykaż, że g(x) = -f (-x) dla x R".

  I na tym zadaniu utknął dr hab.
  Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. - Chciałem rozwiązać maturę dla przyjemności. Otwieram test, czytam i ...nie potrafię rozwiązać - opowiada. Jego zdaniem tak sformułowanego zadania nie da się wykonać. - Brakuje informacji, że chodzi o wielomian trzeciego stopnia.

  Jak sobie radzili maturzyści?

  Ania Różańska, maturzystka z II LO w Koninie, która wybiera się na SGH w Warszawie:- Na podstawie wykresu przyjęłam, że chodzi o wielomian trzeciego stopnia. Automatycznie rozwiązałam zadanie. Ale rzeczywiście, bardziej się domyśliłam, nie dostałam o tym informacji.

  Anię rozumie Marcin Karpiński, redaktor naczelny "Matematyki w szkole": - Dla ucznia chodzącego do liceum zadanie prawdopodobnie jest jednoznaczne. Bo jest przyzwyczajony do niedoskonałych zadań, jakie znajduje w wielu ćwiczeniach - mówi. Ale uważa też, że w zadaniu jest błąd. - Maturzysta bardzo dobry może mieć wątpliwości, jak to rozwiązać. A ten, kto zadania nie rozwiązał, ma prawo się odwoływać.

  Co na to Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zadanie przygotowała? Dyrektor Marek Legutko nie skontaktował się z "Gazetą" mimo próśb dziennikarzy. Zabronił też swoim urzędnikom wypowiadać się do Gazety.

  Źródło: Gazeta Wyborcza

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo