Kraj > Senyszyn: po wakacjach projekt legalizacji aborcji

  Kraj > Senyszyn: po wakacjach projekt legalizacji aborcji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza  Legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje posłanka SLD Joanna Senyszyn - dowiedział się serwis tvp.info.

  Pracując nad ustawą prof. Senyszyn bazuje na projekcie, który złożyła do laski marszałkowskiej w 2004 roku. Nie doczekał się on wtedy jednak nawet pierwszego czytania. Zakładał całkowitą legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży.

  Lekarz, który odmówiłby wykonania aborcji ze względów światopoglądowych, musiałby wskazać kobiecie innego specjalistę. Kobieta chcąca poddać się zabiegowi nie miałaby obowiązku jakichkolwiek konsultacji z psychologiem.

  - Kobiety to osoby bardzo odpowiedzialne i decyzji o przerwaniu ciąży nie podejmują pochopnie - wyjaśnia prof. Senyszyn. - W polskim podziemiu aborcyjnym wykonuje się rocznie około 100 tysięcy zabiegów. Nie możemy dłużej udawać, że o tym nie wiemy. Tej ustawy potrzebujemy m.in. po to, by skończyć z hipokryzją - wyjaśnia w rozmowie z serwisem tvp.info.

  Choć projekt Senyszyn nie jest oficjalnym projektem klubu SLD, może ona liczyć na poparcie partyjnych władz. - To cenna inicjatywa, zwłaszcza, że liberalizację ustawy aborcyjnej przewiduje program SLD - twierdzi wiceszefowa sojuszu Jolanta Szymanek-Deresz.

  Inicjatywa Senyszyn wpisuje się w ostatnie radykalne projekty legislacyjne SLD. W sobotę "Newsweek" opisał na swoich stronach internetowych dokumenty programowe partii, z których wynika, że kierowany przez nowego przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego Sojusz rozważa postulat wprowadzenia specjalnej ochrony prawnej dla ateistów i usunięcia symboli religijnych z urzędów.

  Inne partie przeciw

  Joanna Senyszyn zapowiada, że proaborcyjny projekt trafi do laski marszałkowskiej nie wcześniej niż po sejmowych wakacjach. - Potrzebuję czasu na konsultacje zapisów ze środowiskami kobiecymi - wyjaśnia.

  Szanse na uchwalenie projektu są jednak zerowe. - Platforma Obywatelska nie ma zamiaru otwierać rozdziału pod tytułem aborcja - komentuje dla serwisu tvp.info wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak. - Zresztą argumentacja posłanki Senyszyn jest bardzo płytka. Twierdzi, że aborcję trzeba zalegalizować, bo i tak zabiegów dokonuje się w podziemiu. Z podobnych względów można by żądać legalizacji narkotyków albo kontaktów seksualnych z przedszkolakami - dodaje.

  Wiktor Ferfecki
  tvp.info

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo