Kraj > Sondaż dla "Forum" TVP: Zatajanie prawdy przez Wałęsę...

  Kraj > Sondaż dla "Forum" TVP: Zatajanie prawdy przez Wałęsę gorsze niż współpraca

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  O Lechu Wałęsie gorzej świadczy to, że nie mówi dziś całej prawdy, niż fakt ewentualnej współpracy z SB - wynika z sondażu SMG/KRC przygotowanego na zamówienie programu "Forum" TVP.

  Po kilkunastu dniach dyskusji na temat kontaktów Lecha Wałęsy z SB nadal większość Polaków ufa byłemu przywódcy "Solidarności". Jak wynika z sondażu SMG/KRC dla "Forum" TVP, 74 proc. Polaków uważa, że Wałęsa nie współpracował z SB.

  Wśród Polaków dominują oceny, że od jego domniemanego epizodu współpracy z bezpieką w latach 70. gorsze jest ukrywanie przez niego prawdy w latach 90. oraz obecnie. I tak, na pytanie, co najgorzej świadczy o Lechu Wałęsie, tylko 2 proc. twierdzi, że ewentualna "współpraca z SB w latach 70.", 8 proc. wskazuje na fakt, że "Wałęsa uczestniczył w zacieraniu śladów na temat swojej przeszłości w latach 90.", a 14 proc. - że "dziś nie mówi całej prawdy".

  Według politologa dr. Marka Migalskiego, te badania świadczą o rozsądku Polaków. - Polacy rozumieją, że w tamtych trudnych czasach ktoś mógł mieć moment słabości i są gotowi to wybaczyć. Nie są jednak w stanie pojąć, że dzisiaj, w wolnej Polsce, ktoś nie ma odwagi do tego, by powiedzieć prawdę - wyjaśnia Migalski. - Dla wizerunku Wałęsy byłoby lepiej gdyby wyjaśnił wszystkie niejasności - mówi Migalski. I dodaje, że to podobny mechanizm do sprawy Billa Clintona. - Jego chciano poddać impeachmentowi nie za romans z Moniką Lewinsky, ale za to, że kłamał i się go wypierał - podkreślił.

  Sondaż SMG/KRC na zlecenie "Forum" TVP przeprowadzono w dniach 20-22 czerwca 2008 r. na próbie reprezentatywnej, ogólnopolskiej 1003 osób. Więcej w programie "Forum" dziś o 20.20 na antenie TVP INFO.  Karolina Woźniak

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo