Jesteś tu: Strona główna Koszalin Artykuł

Żeby małolaty nie piły

Dodano: 14 lipca 2006, 0:10 Autor:

Pierwszy sklep, skontrolowany wczoraj w Mielnie przez nieletniego "tajnego agenta", oblał egzamin. Sprzedawczyni bez mrugnięcia okiem sprzedała mu piwo. Władze gminy ostrzegają, że takie placówki stracą koncesje na sprzedaż alkoholu.
17-letni Michał bez problemu kupił wczoraj piwo w pierwszym sklepie, do którego wszedł. - Ekspedientka nawet się nie zawahała - powiedział nam zdziwiony po wyjściu ze sklepu.

17-letni Michał bez problemu kupił wczoraj piwo w pierwszym sklepie, do którego wszedł. - Ekspedientka nawet się nie zawahała - powiedział nam zdziwiony po wyjściu ze sklepu.

- Może ten chłopak wyglądał na bardzo wyrośniętego. A może to przez roztargnienie... Bo my nie sprzedajemy alkoholu nieletnim - zapewniał właściciel feralnego sklepu, w którym siedemnastolatek kupił piwo. Sprzedawczyni nie wiedziała, że młodzieniec, który poprosił o alkohol, jest "tajnym agentem” akcji "Lato bez procentów”.
Akcja, która rozpoczęła się wczoraj w Mielnie, ma na celu ograniczenie spożywania alkoholu przez nieletnich. Sposobem na to jest m.in. uświadomienie sprzedawcom, że mają obowiązek sprawdzania wieku klientom kupującym napoje wyskokowe. Dlatego organizatorzy rozwieszali w sklepach i barach plakaty promujące kampanie, a w teren wyruszyli "tajni agenci”. Wyglądający młodo wolontariusze sprawdzali, czy sprzedawcy zażądają od nich dowodu przy próbie zakupu alkoholu.

Stracą koncesje

- Sporządzimy listę placówek, w których bez problemu nasii agenci kupili alkohol i przekażemy ja władzom gminy i policji - informuje Marcin Duma, dyrektor firmy Homo Homini Badania Opinii i Komunikacja Społeczna, która zorganizowała akcję.
W tym roku Urzad Gminy Mielno wydał około 300 koncesji na sprzedaż alkoholu. Do gminnej kasy wpłynęło z tego tytułu 500 tys. zł. Jako jedyna gmina nadmorska Mielno zdecydowało się przeprowadzić i siebie taką akcję. Dlaczego?
- Traktujemy poważnie ustawę o wychowaniu w trzeźwości - zapewnia wójt Zbigniew Choiński. - Dlatego jeśli otrzymamy sygnał, że gdzieś bez problemu sprzedano nieletniemu alkohol, właściciel może stracić koncesję - zapowiada.
Sprzedaż alkoholu małolatowi jest przestępstwem. Dlaczego sprzedawcy łamią prawo? - Czasem nawet nie mają świadomości, że to zabronione, a czasem po prostu z chęci zysku - kwituje Choiński.

Pijany małolat nikogo nie dziwi

Uczestnicy kampanii "Lato bez procentów” zorganizowali też wczoraj happening na głównym trakcie prowadzącym na mieleńską plażę. Młodzi, wyglądający na pijanych wolontariusze, siedzieli lub leżeli z piwem na ławeczkach lub na ziemi. Chodziło o sprowokowanie reakcji u przechodniów. I co? I nic. Przechodzący przyglądali się im z zaciekawieniem, ale bez szczególnej dezaprobaty. Nie próbowali też interweniować. Widać pijany nastolatek wpisał się już w wakacyjny krajobraz.
- Nasza akcja ma hasło "Rozbij schemat”. Pijany małolat nie może być czymś naturalnym, tak jak sprzedawanie alkoholu nieletnim - podsumowuje Marcin Duma.
Akcja ma trwać w Mielnie przez całe wakacje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Artyści staną koło katedry

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gp24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.