Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Kiedy nasz grzejnik nie chce grzać

Dodano: 17 grudnia 2007, 0:10 Autor:

W twoim domu jest zimno? Podpowiadamy, co należy sprawdzić, aby spokojnie można było rzucić w kąt ciepłe koce i grube swetry.
Odpowietrzenie grzejnika może być wygodne. Zapewnia to urządzenie nakładane na odpowietrznik.

Odpowietrzenie grzejnika może być wygodne. Zapewnia to urządzenie nakładane na odpowietrznik. (fot. Fot. Purmo)

Kiedy kaloryfery w naszym domu są zimne, powinniśmy zacząć od sprawdzenia najprostszych rzeczy, bo to czasami okazuje się najlepszym rozwiązaniem.
W pierwszej kolejności weźmy się za zawór termostatyczny.

Aby sprawdzić, czy na pewno jest odkręcony powinniśmy przekęcić go kilka razy w skrajne położenia: minimum i maksimum. Kiedy już dowiemy, się przy którym z nich kaloryfer powinien się nagrzać, odczekajmy np. godzinę (choć czasami powinien zrobić się ciepły już po kilku minutach) i sprawdźmy, czy zaczął działać.

Odpowietrz grzejnik

Jeśli tak się nie stało, to spróbujmy odpowietrzyć grzejnik. Można to zrobić za pomocą niewielkiego urządzenia zainstalowanego na rurce instalacji centralnego ogrzewania, czyli tzw. odpowietrzacza. Niektóre grzejniki wyposażone są w specjalne zaworki do odpowietrzania.

To taka mała plastikowa nakrętka z dziurką, umiejscowiona w górnej części kaloryfera. Aby ją odkręcić wystarczy użyć śrubokręta. Tylko pamiętajmy, aby podstawić miskę pod niego miskę, inaczej woda z grzejnika zalej ci pół pokoju.

Jeśli i to nie zadziała, należy sprawdzić, czy zaworek odpływowy jest odkręcony. Znajdziesz go w dolnej części kaloryfera, tuż przy przyłączu odpływu. Pod nakrętką maskującą znajduje się zawór z wypustem na klucz imbusowy. Nie każdy grzejnik jednak go ma.

Trudniejszy krok

Po tym - w większości przypadków - grzejnik zaczyna działać poprawnie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, można przejść do nieco trudniejszych napraw. Należy sprawdzić i zwiększyć nastawę wstępną na zaworze termostatycznym. Może być tak, że opory hydrauliczne na obiegu tego akurat grzejnika są za duże, a co za tym idzie - przepływ jest za mały. To może brzmi trochę dość skomplikowanie, ale nie można się poddawać.

Nastawa wstępna znajduje się pod pokrętłem termostatu. To taki element z wystającym bolcem, nietrudno więc będzie namierzyć. Aby się do niej dostać, należy najpierw odkręcić radełkową nakrętkę mocującą pokrętło i je zdjąć, a następnie za pomocą klucza zwiększyć nastawę.

Tu jednak ważna uwaga. Zmiana nastawy może mieć wpływ na regulację pozostałych grzejników, dlatego należy obserwować, jak się będzie zachowywała pozostała część instalacji. W razie czego należy powrócić do nastawy pierwotnej.

Płukanie instalacji

Jeżeli poprzednie działania nie przyniosą efektu, może się okazać, że przewody CO są niedrożne albo w samym grzejniku coś jest nie tak. Może być zatkany. To wyzwanie dla prawdziwego mężczyzny. Grzejnik trzeba odkręcić, zdjąć i przepłukać, przy okazji przepłukując też zawór termostatyczny i ewentualnie zestawy przyłączeniowe, jeżeli są.

Ostatnim krokiem, który można zrobić samemu to przepłukanie całej instalacji. Przy odkręconym grzejniku należy podłączyć wąż z wodą do jednej gałązki oraz wąż z odprowadzeniem do kanalizacji do drugiej.

Wezwij hydraulika

Nie pomaga? To nie pozostaje nic innego, jak wezwanie hydraulika. Oczywiście można dzwonić po fachowca już przed płukaniem kaloryfera i instalacji, ale przecież nic bardziej nie cieszy prawdziwego mężczyzny, jak samodzielne poradzenie sobie z problemem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jakie masz ogrzewanie w swoim mieszkaniu lub domu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 48.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.