Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzieże w ogródkach działkowych

Justyna Wawak
Danuta Sygnowska porządkuje swoją działkę na terenie ogrodów przy ul. Gdańskiej.
Danuta Sygnowska porządkuje swoją działkę na terenie ogrodów przy ul. Gdańskiej. Justyna Wawak
Największą zmorą działkowców są kradzieże, włamania do altanek i akty wandalizmu. Na złodziei w zasadzie nie ma rady.

Pozostaje tylko czujność.

Wśród dziewięciu słupskich terenów działkowych największym "wzięciem" wśród złodziei cieszą się ogrody położone w pobliżu Redzikowa, czyli ogrody im. Ikara oraz im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Gdańskiej. Tam najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży płodów rolnych oraz zniszczeń.

- Wszystko przez to, że są to duże tereny, zajmujące łącznie 120 hektarów - mówi Wiesław Boratyński, prezes słupskiego okręgu zarządu Polskiego Związku Działkowców. - Działkowcy nie znają się wzajemnie i każdy wchodzący na działki jest anonimowy i może robić, co chce. Na tak dużym obszarze trudno jest też złapać złodzieja. Łatwo się mu też schować przed ścigającymi ich.

Najwięcej kradzieży na działkach zdarza się późną jesienią i zimą, czyli w czasie, gdy działkowcy rzadziej odwiedzają swoje ogródki. Plagą są też złomiarze. Kradną wszystko, co można sprzedać. - Ze ścian altany jednego ze słupskich działkowców włamywacze wyrwali instalację elektryczną - dodaje Boratyński. - Przecież te kable miały tak mały przekrój, że na złomie dostali za nie ledwie kilka złotych. Straty dla działkowca były wielkie.

Słupska policja przyznaje, że rzadko zatrzymuje sprawców pojedynczych kradzieży jeżeli nie złapie się go na gorącym uczynku. Kradzieże są dokonywane w ustronnych miejscach, bez świadków.

- W listopadzie ubiegłego roku zatrzymaliśmy 23-latka, który przyznał się do 30 włamań do altanek - mówi nadkomisarz Jacek Bujarski, rzecznik słupskiej policji. - Znaleźliśmy u niego część łupu, m.in. narzędzia i kosiarki.

Najrzadziej włamania do altanek i kradzieże zdarzają się w ogrodach położonych w obrębie miasta i w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Do szczęśliwych należą działki przy ul. Sobieskiego, Gdyńskiej, Piłsudskiego czy Orzeszkowej w pobliżu szkoły policji. Rzadsze są też włamania do działek leżących przy al. 3-go Maja.
Najważniejsze nie kusić

Kilka rad policjantów jak się ustrzec się przed złodziejami i wandalami.

- jak najczęściej zaglądaj na działkę. Złodziej nie będzie miał wtedy pewności, że nie zostanie przyłapany na gorącym uczynku d nie montuj w altanach antywłamaniowych drzwi i krat w każdym oknie. To sugeruje, że trzymasz wyjątkowo cenne rzeczy. To skusi włamywacza.

- Bądź czujny i zwracaj uwagę na obcych, którzy kręcą się po ogródkach działkowych

- Unikaj pozostawiania wewnątrz i w pobliżu altan materiałów łatwopalnych d nie przechowuje na działkach rzeczy wartościowych, a sprzęt elektroniczny i elektronarzędzia zabieraj do domu.

"Głos" działkowcom

Od dzisiaj "Głos Pomorza" zaczyna serię artykułów poradnikowych dla działkowców. Od jutra (15 marca) do czwartku 20 marca znajdziecie państwo specjalną stronę z poradami dla ogrodników. W środę, 19 marca do gazety dołączymy kalendarz działkowca. Na 32 kolorowych stronach formatu A5 znajdziecie w nim państwo porady ułożone według pór roku. W czwartek, 20 marca do gazety dołączymy w prezencie dla Czytelników nasiona kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza