Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wołyniacy w Słupsku uczczą tragedię swoich rodzin

Zbigniew Marecki
Msza w słupskim kościele.
Msza w słupskim kościele. Łukasz Capar/archiwum
Uroczystą mszą świętą słupscy Wołyniacy uczczą pamięć Polaków wymordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodniej II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów.

Nabożeństwo odbędzie się w 65.rocznicę mordów na Wołyniu. Do udziału w nim zaprasza słupskie Koło Terenowe Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu.

Słupskie koło tworzy blisko czterdziestu świadków tragedii Polaków oraz członków ich rodzin, którzy w latach 1939-1947 mieszkali na Wołyniu, Polesiu oraz w okolicach Tarnopola, Lwowa i Włodzimierza Wołyńskiego.

- Działamy w imię hasła: "Wybaczamy, ale pamiętamy". Nie chcemy rozpamiętywać tego, co się wtedy stało, ale te mordy były tak dotkliwe dla naszych rodzin, że powinny je pamiętać kolejne pokolenia, aby już nigdy nic tak strasznego się nie stało - mówi Zbigniew Has, prezes słupskiego koła SUOZUN.

Członkowie stowarzyszenia już doprowadzili do umieszczenia pamiątkowych tablic w kościele św. Jacka w Słupsku oraz na cmentarzu komunalnym przy ul. Kaszubskiej w Słupsku.

Msza

Msza

zostanie odprawiona w najbliższą niedzielę, o godz. 11 w kościele św. Jacka w Słupsku.

- Chcieliśmy także nawiązać kontakty z działającymi w regionie organizacjami ukraińskimi, ale indywidualne próby rozmów nie zostały dobrze przyjęte - dodaje Has.

Członkowie stowarzyszenia chcą się także włączyć w organizację krajowych uroczystości upamiętniających tragiczne wydarzenia na Ukrainie, które mają się zakończyć odsłonięciem pomnika w Warszawie.

Zainteresowani współpracą ze stowarzyszeniem mogą nawiązać kontakt z jego członkami poprzez Civitas Christiana przy ul. Paderewskiego w Słupsku.

Z kolei 27 lipca o godz. 14.30 w sali wystawowej Izby Pamięci Słupszczan przy ul. Kaszubskiej 4 (przy biurze cmentarnym) w Słupsku zostanie otwarta wystawa "Słupscy Wołyniacy", która przypomni dzieje kresowiaków po II wojnie światowej osiadłych w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza