Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Przy ul. Hubalczyków w Słupsku powstanie szpital psychiatryczny

Dodano: 11 lipca 2008, 12:00 Autor:

W organizacji słupskiej służby zdrowia szykują się duże zmiany. W planach jest przyłączenie pogotowia ratunkowego i szpitala psychiatrycznego do szpitala wojewódzkiego.
Karetka pogotowia.

Karetka pogotowia. (fot. Fot. Krzysztof Tomasik/archiwum)

Liczba dnia

2010 to rok, kiedy ma się zakończyć budowa nowego szpitala w Słupsku.

Wszystko ma się znajdować na ul. Hubalczyków.

Integracja słupskiej służby zdrowia to pomysł Macieja Łukowicza, nowego dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

- Przyjechaliśmy do Słupska właśnie po to, aby rozpocząć prace nad strategią w organizacji służby zdrowia. Nic nie jest jeszcze przesądzone. Dopiero rozpoczęliśmy rozmowy z dyrektorami poszczególnych placówek, które podlegają marszałkowi województwa - zaznacza Łukowicz.

Jest pomysł, aby w strukturach szpitala wojewódzkiego znalazł się szpital psychiatryczny. Przypomnijmy, że został on odłączony od niego na początku lat osiemdziesiątych.

- Rozważamy taką możliwość, bo budynek szpitala psychiatrycznego jest w fatalnym stanie technicznym. Możliwe, że bardziej opłaca się wybudować nowy obiekt przy szpitalu na Hubalczyków niż remontować stary tak, aby spełniał wymogi unijne - mówi Łukowicz.

Jarosław Firkowski, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego niewiele wie na temat tych planów.
- Jest to jedna z wielu koncepcji. Trudno dziś mówić o szczegółach, bo na razie ich nie ma. Dopiero rozpoczęły się rozmowy na ten temat - mówi Firkowski.

Niewiele więcej na ten temat mówi Ryszard Stus, dyrektor szpitala wojewódzkiego.
- To wszystko nie jest takie proste. Wiemy na pewno, że w szpitalu będzie działał SOR, czyli szpitalny oddział ratowniczy. Będzie miał 14 łóżek, dwie sale operacyjne, stanowiska do intensywnej terapii. Będziemy musieli mieć też co najmniej dwa ratownicze zespoły wyjazdowe, czyli dwie karetki. Przy szpitalu na Hubalczyków są garaże i pomieszczenia dla załogi, więc mogłaby się tu przenieść stacja pogotowia. Ale w jakiej formie będzie istniało pogotowie, tego nie wiem - mówi Stus.

Przeniesienie pogotowia z ul. Paderewskiego w centrum miasta na Hubalczyków wzbudza wątpliwości, czy nie opóźni to przyjazdu karetek do chorych np. na Osiedle Niepodległości.

- W dużych miastach stosowane są różne rozwiązania. Karetki mogą stacjonować w kilku miejscach. Za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powołamy specjalny zespół roboczy, który będzie pracował nad tą strategią - mówi Łukowicz.

Na pewno będzie w nim Marek Biernacki, radny wojewódzki i przewodniczący Rady Społecznej szpitala.

- Wszystkie te działania zmierzają w kierunku lepszej współpracy pomiędzy tymi placówkami. Być może będzie też wspólna administracja, a wiec obniżone zostaną koszty działania - mówi Biernacki.

Ryszard Stus zaznacza, że takie decyzje muszą zapaść szybko, bo prace na budowie idą pełna parą i jeśli mają powstać nowe pawilony przy głównym budynku, to trzeba to wiedzieć teraz.

- Przez wakacje będziemy nad tym pracować. We wrześniu podejmiemy pierwsze decyzje - zapewnia Łukowicz.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Uwaga, wieczorem w Słupsku gwałtowne opady i burze

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Słupsk jest miastem atrakcyjnym dla turystów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 743.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.