Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy ul. Hubalczyków w Słupsku powstanie szpital psychiatryczny

Magdalena Olechnowicz
Karetka pogotowia.
Karetka pogotowia. Fot. Krzysztof Tomasik/archiwum
W organizacji słupskiej służby zdrowia szykują się duże zmiany. W planach jest przyłączenie pogotowia ratunkowego i szpitala psychiatrycznego do szpitala wojewódzkiego.

Liczba dnia

Liczba dnia

2010 to rok, kiedy ma się zakończyć budowa nowego szpitala w Słupsku.

Wszystko ma się znajdować na ul. Hubalczyków.

Integracja słupskiej służby zdrowia to pomysł Macieja Łukowicza, nowego dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

- Przyjechaliśmy do Słupska właśnie po to, aby rozpocząć prace nad strategią w organizacji służby zdrowia. Nic nie jest jeszcze przesądzone. Dopiero rozpoczęliśmy rozmowy z dyrektorami poszczególnych placówek, które podlegają marszałkowi województwa - zaznacza Łukowicz.

Jest pomysł, aby w strukturach szpitala wojewódzkiego znalazł się szpital psychiatryczny. Przypomnijmy, że został on odłączony od niego na początku lat osiemdziesiątych.

- Rozważamy taką możliwość, bo budynek szpitala psychiatrycznego jest w fatalnym stanie technicznym. Możliwe, że bardziej opłaca się wybudować nowy obiekt przy szpitalu na Hubalczyków niż remontować stary tak, aby spełniał wymogi unijne - mówi Łukowicz.

Jarosław Firkowski, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego niewiele wie na temat tych planów.
- Jest to jedna z wielu koncepcji. Trudno dziś mówić o szczegółach, bo na razie ich nie ma. Dopiero rozpoczęły się rozmowy na ten temat - mówi Firkowski.

Niewiele więcej na ten temat mówi Ryszard Stus, dyrektor szpitala wojewódzkiego.
- To wszystko nie jest takie proste. Wiemy na pewno, że w szpitalu będzie działał SOR, czyli szpitalny oddział ratowniczy. Będzie miał 14 łóżek, dwie sale operacyjne, stanowiska do intensywnej terapii. Będziemy musieli mieć też co najmniej dwa ratownicze zespoły wyjazdowe, czyli dwie karetki. Przy szpitalu na Hubalczyków są garaże i pomieszczenia dla załogi, więc mogłaby się tu przenieść stacja pogotowia. Ale w jakiej formie będzie istniało pogotowie, tego nie wiem - mówi Stus.

Przeniesienie pogotowia z ul. Paderewskiego w centrum miasta na Hubalczyków wzbudza wątpliwości, czy nie opóźni to przyjazdu karetek do chorych np. na Osiedle Niepodległości.

- W dużych miastach stosowane są różne rozwiązania. Karetki mogą stacjonować w kilku miejscach. Za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powołamy specjalny zespół roboczy, który będzie pracował nad tą strategią - mówi Łukowicz.

Na pewno będzie w nim Marek Biernacki, radny wojewódzki i przewodniczący Rady Społecznej szpitala.

- Wszystkie te działania zmierzają w kierunku lepszej współpracy pomiędzy tymi placówkami. Być może będzie też wspólna administracja, a wiec obniżone zostaną koszty działania - mówi Biernacki.

Ryszard Stus zaznacza, że takie decyzje muszą zapaść szybko, bo prace na budowie idą pełna parą i jeśli mają powstać nowe pawilony przy głównym budynku, to trzeba to wiedzieć teraz.

- Przez wakacje będziemy nad tym pracować. We wrześniu podejmiemy pierwsze decyzje - zapewnia Łukowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza