Jesteś tu: Strona główna Miasta Lębork Artykuł

Praca w jednostce wojskowej w Lęborku. Na wojaków czeka sto etatów

Dodano: 16 sierpnia 2008, 12:00 Autor:

Trwa ogólnopolska kampania reklamowa mająca zachęcić do służby w wojsku. Na kandydatów czeka też 1. Batalion Zmechanizowany w Lęborku.
Plakaty zachęcające do służby wojskowej pojawiły się w Lęborku.

Plakaty zachęcające do służby wojskowej pojawiły się w Lęborku. (fot. Fot. Edyta Daniluk)

Pora na mundurowych

Oprócz lęborskiej jednostki wojskowej chętnych do pracy szuka też Komenda Powiatowa Policji w Lęborku, straż pożarna czy też straż miejska.

W tym roku do służby wojskowej trafi ostatni przymusowy nabór. Potem wojsko będzie przyjmować już tylko chętnych. Ma być to m.in. sposób na podniesienie prestiżu służby wojskowej. Już teraz w większości polskich miast można zobaczyć charakterystyczne plakaty, z których uśmiechnięci mundurowi zachęcają, żeby dołączyć do najlepszych.

W Lęborku takie plakaty wiszą dopiero od kilku dni. Jednak dowództwo tutejszej jednostki wojskowej już dużo wcześniej informowało, że na chętnych do służby jeszcze w tym roku będzie czekało 100 etatów.

Poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i szeregowi żołnierze. Wrócić do wojska mogą także ci, którzy przeszli do rezerwy. Wymagania nie są wysokie: zniesiono wcześniejsze restrykcje co do wieku czy wzrostu, a nawet przymusu posiadania polskiego obywatelstwa.

Wystarczy m.in. wykształcenie gimnazjalne dla korpusu szeregowych i odbyta zasadnicza służba wojskowa. Wojsko kusi też zarobkami: na początek ma to być 2,2 tysiąca złotych brutto, ale już żołnierz, który bierze udział w misjach ma zarabiać dodatkowo ok. 5000 miesięcznie. Dodatkowym atutem, który ma przyciągnąć do służby w polskiej armii rzesze chętnych jest zaplecze socjalne w postaci mieszkania służbowego i różnych dodatków pieniężnych.

- Te pieniądze na początek nie są takie duże, ale w sumie żołnierze mają dobrą sytuację - mówi Adam z Lęborka.

- Mają służbowe mieszkania, a jeszcze planowane jest zwiększenie dodatków m.in. za dyżury bojowe. Mogą też wcześniej przechodzić na emeryturę, a to w dzisiejszych czasach spory atut - wyjaśnia. - Zastanawiam się nad służbą zawodową - dodaje na zakończenie. Czy znajdą się chętni do zostania żołnierzami zawodowymi 1. Batalionie Zmechanizowanym w Lęborku, dowiemy się już niedługo. Jedno jest pewne, służba zawodowa to niełatwy kawałek chleba. W grę wchodzą wyjazdy na misje zagraniczne i spore ryzyko. A na to nie każdy jest w stanie się zdecydować.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy na drogach powiatu lęborskiego powinno być więcej patroli drogówki?

wyniki głosowania
Liczba głosów: .

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.