Jesteś tu: Strona główna Miasta Bytów Artykuł

Bytów stolicą Kaszub

Dodano: 5 września 2008, 7:30 Autor:

Dwie największe imprezy kulturalne na Kaszubach w przyszłym roku odbędą się w jednym miejscu - w Bytowie.
Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów.

Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów. (fot. Andrzej Gurba)

Przeczytaj więcej

Miasto będzie nie tylko gospodarzem Dnia Jedności Kaszubów, ale i organizatorem XI Zjazdu Kaszubów - największej kaszubskiej imprezy integracyjnej.

W przyszłym roku w Bytowie będzie można się spodziewać prawdziwego oblężenia. I to nie tylko przez samych Kaszubów, ale i z pewnością także turystów, którzy coraz liczniej biorą udział w kaszubskich imprezach kulturalnych.

Już 22 marca w mieście odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów, a w jego ramach tradycyjne już bicie rekordu w jednoczesnym graniu na akordeonie.

O tym, że to właśnie Bytów będzie gospodarzem tegorocznej imprezy zadecydowano całkiem niedawno, pod koniec sierpnia, podczas spotkania organizacyjnego na zamku. Władze miasta nie ukrywają zadowolenia z tego faktu.

- Cieszymy się, że dzięki temu Bytów będzie miał szansę jeszcze bardziej podkreślić swoją kaszubskość - przyznaje Andrzej Hrycyna, kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytowie. - Liczymy też na pewne konkretne korzyści, jak na przykład uruchomienie stałych połączeń kolejowych do Bytowa.

Na razie jest szansa, że specjalny pociąg przyjedzie do Bytowa w lipcu 2009 roku. Skład o nazwie Transcassubia ma przywieźć do miasta uczestników XI Zjazdu Kaszubów.

Działacze bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego już powołali komitet organizacyjny i rozpoczęli starania, aby było to możliwe.

Dzięki obydwu przyszłorocznym imprezom Bytów przynajmniej na czas ich trwania będzie mógł śmiało ubiegać się o miano Kaszubskiej stolicy. - Nie chcielibyśmy przypisywać sobie do tego prawa - śmieje się A. Hrycyna - wystarczy, że Kartuzy i Kościerzyna ciągle się o to spierają.

Kaszubskie spotkania

Pierwszy wielki zjazd społeczności kaszubskiej odbył się w 1999 roku w Chojnicach - symbolicznej bramie Kaszub. W 2000 r. pociąg zawiózł uczestników z południa Kaszub aż do Helu. Później zjazdy organizowały m.in. Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia, Brusy, Gdańsk.

Kaszubska jedność

Dzień Jedności Kaszubów jest obchodzonym na pamiątkę pierwszego zapisu słowa "Kaszuby” 19 marca 1238 r. Wtedy to w bulli papieża Grzegorza IX po raz pierwszy w pisanych dziejach pojawiła się nazwa Kaszuby. Poświęcona była księciu kaszubskiemu Świętopełkowi Wielkiemu, który panował w XII wieku. Od 2004 roku Kaszubi obchodzą tę rocznicę jako swoje święto pokazując, że wszystkich Kaszubów łączy pamięć i szacunek dla wielowiekowego dziedzictwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gp24.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wszystkie miejscowości w powiecie bytowskim powinny mieć tablice z nazwą miejscowości w języku polskim i kaszubskim?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 54.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.