Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Anna Niedzielska echodnia.eu
Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę korzystając z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Karty Nauczyciela.
Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę korzystając z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Karty Nauczyciela.
Jest kilka możliwości wcześniejszego skorzystania ze świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę korzystając z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Karty Nauczyciela. O tej porze roku wiele osób zatrudnionych w oświacie sprawdza, czy może skorzystać ze świadczeń. Przypominamy więc podstawowe zasady przyznawania ich.

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę także na ogólnych zasadach przewidzianych dla pracowników, czyli na przykład kobieta, która do końca tego roku ukończy 55 lat i będzie mieć co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy lub 60-letni mężczyzna mający 35 lat stażu pracy.

W szczególnym charakterze

Dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku nie ma żadnych dat granicznych, do których należałoby spełnić warunki, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury, w tym nauczycielskiej.

Na podstawie ustawy emerytalnej oraz rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogą skorzystać ze świadczeń również osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku - przepisy te odnoszą się wyłącznie do kobiet, które - aby otrzymać wcześniejszą emeryturę - do końca tego roku powinny ukończyć 55 lat oraz mieć 20 lat stażu pracy, w tym co najmniej 15 lat nauczycielskiej.

Karta Nauczyciela

Z Karty Nauczyciela można przejść na świadczenie bez względu na wiek. Wymaga się natomiast, aby osoba zainteresowana legitymowała się 30-letnim okresem zatrudnienia (składkowym i nieskładkowym), w tym co najmniej 20-letnią pracą nauczycielską. Drugi wariant, to 25-letni okres zatrudnienia, a w tym co najmniej 20-letnia praca w szkolnictwie specjalnym, przynajmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Dodatkowym warunkiem do spełnienia jest także warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub też w innych okolicznościach określonych przepisami Karty Nauczyciela. Aby skorzystać z prawa do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku warunki stażowe musi spełnić do końca tego roku, natomiast rozwiązanie stosunku pracy i złożenie wniosku o świadczenie może nastąpić po 31 grudnia 2008 roku i prawo do świadczeń nie przepada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza