MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Schizofrenicy potrzebują zwykłej, ludzkiej życzliwości

Fot. Łukasz Capar
Wczoraj w ŚDS trwały ostatnie przygotowania do dzisiejszego otwartego dnia placówki.
Wczoraj w ŚDS trwały ostatnie przygotowania do dzisiejszego otwartego dnia placówki. Fot. Łukasz Capar
Dziś w Polsce rozpoczyna się ogólnopolska akcja "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi". W Słupsku Środowiskowy Dom Samopomocy zaprasza wszystkich, którzy chcą przekonać się, że ta choroba nie jest straszna.

- Trzeba odróżnić upośledzenie od choroby psychicznej. Ludzie, którzy na nią cierpią, nie maja deficytu intelektualnego - mówi psycholog Elżbieta Zieleniewska współpracująca z ŚDS.

- Polskie społeczeństwo jest nietolerancyjne. Boi się nas. Mówią, że ludzie psychicznie chorzy to mordercy - opowiada 27-letni Jarek.

Jarek nigdzie nie może znaleźć pracy. - Stać mnie na coś więcej niż tylko zawijanie cukierków w papierki, ale tak nas właśnie traktują. Tymczasem wśród nas są wykształceni ludzie - opowiada.

Musi żyć za 475 zł renty i 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego. - Mam problemy na tle religijnym. Słyszę głosy, które przedstawiają się jako Pan Bóg, które każą mi coś zrobić. Nie mogę się od tego uwolnić - opowiada Jarek. - To mnie jednak nie powinno przekreślać z normalnego życia.

- Podstawowym problemem naszego społeczeństwa jest strach przed ludźmi chorymi psychicznie. Tymczasem ludzie cierpiący na tę chorobę są niezwykle wrażliwi na ocenę swojej osoby. Potrzebują spokojnej rozmowy i zauważenia - mówi Andżelika Szuran-Karpiej, kierownik ŚDS w Słupsku.

Dzisiaj o godz. 11 można przyjść do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kościuszki 3 i zobaczyć, czym się zajmują ludzie chorzy na schizofrenię i jak bardzo są utalentowani. Będzie można obejrzeć wystawę ich prac plastycznych.

- Dla nas to niezwykle ważne miejsce, ponieważ tu możemy przyjść i porozmawiać ze sobą. Taka rozmowa jest dla nas niezwykle ważna. Możemy się tu poczuć normalnymi ludźmi - opowiada Daniel (40 lat).

Poza prezentacją możliwości placówki akcja ma jeszcze jeden wymiar. Ma łamać stereotyp, że osoby cierpiące na schizofrenię są niebezpieczne.
- To nieprawda - podkreśla Andżelika Szuran-Karpiej - To tacy sami ludzie jak my, tylko bardziej wrażliwi.
schizofrenia
To zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz endogennych. Objawia się problemami w postrzeganiu rzeczywistości, najczęściej w postaci omamów słuchowych, paranoidalnych, albo dziwacznych urojeń. Prowadzi również do zaburzeń mowy i myślenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza