Jesteś tu: Strona główna Miasta Bytów Artykuł

Leszek Pękalski, czyli wampir z Bytowa, chce na wolność

Dodano: 27 listopada 2008, 12:15 Autor:

Leszek Pękalski, czyli wampir z Bytowa, chce wyjść na wolność. "Bohater” historii kryminalnych z połowy lat dziewięćdziesiątych oskarżony o 20 zbrodni, skazany za jedną, odsiaduje karę 25 lat.
Leszek Pękalski, czyli wampir z Bytowa, chce na wolność

(fot. Ilustracja: Wojciech Stefaniec)

Na razie nie ma szans na zwolnienie warunkowe ani nawet na przepustkę z więzienia.

42-letni dzisiaj Leszek Pękalski został zatrzymany 17 lutego 1992 roku. Po 15 latach odsiadki, czyli od lutego ubiegłego roku, może starać się o jej skrócenie. I robi to systematycznie.

- Skazany wielokrotnie ubiegał się o zwolnienie warunkowe. Za każdym razem mu odmawiano - mówi Jan Komoszyński, dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Pękalski odbywa tam karę na oddziale terapeutycznym dla upośledzonych umysłowo i jest objęty indywidualnym programem.

- Terapia obejmuje także resocjalizację i przebiega bez szczególnych zakłóceń
- przyznaje dyrektor. - Jednak zespół terapeutyczny negatywnie zaopiniował jego prośby o zwolnienie warunkowe. Nie widział też potrzeby, by skazany w nagrodę korzystał z tak zwanych przepustek.

Tymczasem wieść gminna "wypuściła” już skazańca na wolność. Niedawno, gdy z więzienia w Czarnem uciekł jeden z więźniów, Bytów i okolice obiegła informacja, że to Pękalski.

- Nie ma takiej możliwości - zapewnia dyrektor aresztu, który także słyszał o "ucieczce”. Ale wiadomość, że "seryjny morderca” wymknął się spod klucza, zaczęła żyć własnym życiem. Jedni się przestraszyli, inni nie uwierzyli, kolejni zlekceważyli wiadomość.

Pani Elżbieta z Kołczygłów, w których często bywał skazaniec, wie, kim jest wampir z Bytowa, ale... - Nie interesuję się tym specjalnie. U nas temat jakoś przycichł. Chyba w tej chwili nie miałabym obaw. Choć... gdyby się pojawił, wolałabym go jednak nie spotkać - przyznaje.

Irena Zuhl, sąsiadka Pękalskiego z jego rodzinnych Osiek, słyszała, że Leszek jest na wolności. - Nie wiem, czy to prawda. Jestem chora, zamykam drzwi, mam psa... - mówi pani Irena. - On kiedyś, zanim go zatrzymali, moją siostrę dorwał, jak wracała ode mnie nocą. Na szczęście mu uciekła.

Pękalski przyznał się w śledztwie do 80 zbrodni. Został oskarżony o 20. Groziła mu kara śmierci, ale wówczas obowiązywało na nią moratorium, tzn. sądy jej nie orzekały, a dożywocia nie było w przepisach.

W grudniu 1996 roku Pękalski został skazany na 25 lat więzienia oraz pozbawienie praw publicznych na 10 lat. Sąd uznał go winnym zabójstwa 17-letniej Sylwii R. z Darskowa koło Kołczygłów i uniewinnił z 19 pozostałych zarzutów: 16 zabójstw, dwóch gwałtów i uprowadzenia dziecka. Proces wykazał nierzetelność policji w prowadzeniu śledztwa, mizerność dowodów z wizji lokalnych, sprzeczności w zeznaniach świadków.

Sprawa do dzisiaj jest komentowana. Są tacy, którzy wciąż go nazywają seryjnym mordercą i tacy, dla których jest tylko wioskowym głupkiem wrobionym przez policję we wszystkie niewyjaśnione morderstwa z terenu całej Polski, a skazanym za jedno "na wszelki wypadek”.

Czytaj więcej o:
  • bytów
  • leszek
  • morderstwo
  • pękalski
  • seryjny morderca
  • wampir
  • więzieniem
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Bytowie istnieje problem bezrobocia?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 50.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.