Jesteś tu: Strona główna Miasta Bytów Artykuł

Konkurs na wygląd bytowskiego Krofeya. Sam możesz zaprojektować monetę.

Dodano: 6 kwietnia 2009, 14:30 Autor:

Każdy może być autorem bytowskiego dukata. Miejscowe Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie czeka na projekty z motywem mielenia tabaki. Autorski wizerunek zostanie umieszczony na rewersie monety.
Andrzej Hrycyna z projektem krofeya.

Andrzej Hrycyna z projektem krofeya. (fot. Fot. Andrzej Gurba)

Projekty krofeya
Projekty motywu mielenia tabaki należy zgłaszać do biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy ulicy Zamkowej 2 w Bytowie. Można też je przysłać na ten adres pocztą. Bytowski kod to 77-100.

Pierwszy bytowski dukat o nazwie krofey pojawi się na rynku w czerwcu tego roku. Na rewersie monety będzie widniało ścinanie kani. To stary kaszubski obrzęd.

- Ten motyw jest już zaprojektowany. Kolejny krofey będzie miał na rewersie motyw mielenia tabaki. Monetę wydamy w 2010 roku - mówi Andrzej Hrycyna, kierownik Wydziału Promocji i Edukacji Urzędu Miejskiego Bytowie.

Motyw mielenia tabaki może zaprojektować każdy. Konkurs ogłasza Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Bytowie. - Aby wziąć udział w konkursie, trzeba przysłać projekt w dowolnej technice rysunkowej. Przewidzieliśmy nagrody. Prace przyjmowane będą do 8 czerwca - mówi Lilianna Grosz, prezes bytowskiego oddziału zrzeszenia.

Krofeye będą jeszcze wydane w 2011 i 2012 roku.

Na rewersie też będą kaszubskie obrzędy, tyle że inne. Mieszkańcy będą mogli zaproponować swoje pomysły na wygląd monety. Krofeye będą rozprowadzane przede wszystkim na specjalnych stoiskach podczas lipcowego Światowego Zjazdu Kaszubów. Przewidziana jest też limitowana edycja monety o nominale 40 krofeyów. Będzie ich tylko pięćset sztuk.

Krofeye to niejedyne monety, które Mennica Polska wyprodukuje w tym roku w naszym regionie. Miastko kontynuuje edycję rummeli.

- W maju pojawi się 7 rummeli z motywem dzika oraz 3 i 4 rummele z motywem lisa, a także 40 rummeli z motywem lisa. Te ostatnie z małymi brylantami. To więc nie lada gratka - informuje Konrad Remelski, naczelnik wydziału promocji miasteckiego ratusza.

Do wydania lokalnych dukatów przygotowuje się też w tym roku Człuchów.

Czytaj więcej o:
  • Bytów
  • Kaszub
  • Kaszubsko
  • Krofey
  • moneta
  • Pomorskie
  • Zreszenie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gp24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy czujesz się Kaszubem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 126.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.