Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj na stadionie 650-lecia pierwszy mecz futbolu amerykańskiego. Przedstawiamy podstawowe zasady

Jarosław Stencel
Sprzęt zawodnika
Sprzęt zawodnika Fot. Kamil Nagórek, żródło: www.pzfa.pl
Dzisiaj (sobota) o godzinie 15 na stadionie 650-lecia słupszczanie będą mogli obejrzeć całkiem nową i bardzo widowiskową dyscyplinę sportu. Naprzeciw siebie staną drużyny Griffons Akademia Pomorska Słupsk oraz zespół ze stolicy Warsaw Spartans.
Hełm
Hełm

Hełm

Przed meczem od godziny 14.00 odbędzie się festyn z atrakcjami dla dzieci i pokazem amerykańskich samochodów.

Futbol amerykański jest uprawiany w Polsce od 10 lat. Od 5 lat istnieje Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. Pierwsze zawody odbyły się 3 lata temu. Warszawski zespół Eagles zagrał z zespołem ligi czeskiej Pardubice Stallions.

W meczu futbolu amerykańskiego biorą udział dwie drużyny. Na boisku jednocześnie może przebywać po 11 zawodników jednej drużyny - łącznie 22 graczy.
Drużyna będąca w posiadaniu piłki, nazywana jest offense - atakująca.

Jej zadaniem jest przeniesienie piłki do strefy końcowej boiska, zwanej end zone, dzięki czemu zdobywa punkty. Drużyna przeciwna, nazywana defense (broniąca), stara się przeszkodzić drużynie atakującej. Jeżeli uda im się to, wtedy następuje zamiana ról.

Ekwipunek

Cały sprzęt jaki ma na sobie zawodnik waży około 8 kilogramów. Najcięższy jest oczywiście hełm, około 3 kg. Koszt wyposażenia oscyluje w granicach tysiąca złotych. Tu również hełm się wybija na czoło i kosztować może nawet ponad 500 złotych, dla porównania profesjonalna piłka to koszt 100 złotych.

Boisko

Boisko do futbolu amerykańskiego ma 100 yardów (jeden yard to około 90 cm) długości i 53 i 1/3 yarda szerokości. Poprzeczne, białe linie pomagają graczom, sędziom oraz kibicom śledzić drogę, jaką pokonała piłka. Linie te biegną przez całe boisko.

Boisko
Boisko Fot. wikipedia

Boisko
(fot. Fot. wikipedia)

Najważniejszą strefą boiska jest tzw. end zone. Jest to dodatkowe 10 yardów na każdym z końców boiska. Tutaj drużyna atakująca ma za zadanie przenieść piłkę.

Jeśli to zrobi zdobywa punkty. Tuz za linią końcową (end line) znajdują się także goal posts, czyli bramki. Są to słupki w kształcie litery Y. Odległość pomiędzy nimi wynosi 18 stóp i 6 cali (stopa - 30 cm, cal 2,54 cm Wysokość to 30 stóp, a poprzeczna belka łącząca słupki jest na wysokości 10 stóp. Słup podtrzymujący goal posts jest obity ochraniaczami. Pozwala to uniknąć poważnej kontuzji, gdy któryś z graczy wpadnie na niego.

Rozgrywka

Mecz składa się z czterech, 15-minutowych kwart. Połowy oddzielone są 12 minutową przerwą. Pomiędzy pierwszą i drugą, a także trzecią i czwartą kwartą przerwy trwają dwie minuty. Po zakończeniu pierwszej i trzeciej kwarty drużyna będąca w posiadaniu piłki, ma ją także na początku kolejnej kwarty, a gra jest wznawiana z tego samego miejsca, gdzie została przerwana.

Drużyna będąca w ataku ma 40 sekund na rozpoczęcie każdej pojedynczej zagrywki, jeśli tego nie uczyni, będzie na tą drużynę nałożone przewinienie.

Czas zatrzymywany jest po każdym niekompletnym podaniu, jeśli zawodnik z piłką wyjdzie za linię boczną lub, gdy jest przewinienie, a także po każdym zdobyciu punktów. Zegar zatrzymywany jest także, gdy do końca kwarty zostały 2 minuty.
Jeżeli po regulaminowym czasie jest remis, rozgrywana będzie dogrywka. Trwa 15 minut i obowiązuje w niej zasada nagłej śmierci (ang. sudden death), czyli drużyna, która jako pierwsza zdobędzie punkty wygrywa.

Formacje

Każda drużyna posiada trzy oddzielne formację, w których grają najczęściej różni zawodnicy, wyspecjalizowani tylko do kilku zadań.

offense - drużyna atakująca, której zadaniem jest po prostu zdobycie punktów
defense - drużyna broniąca, która musi przeszkodzić drużynie atakującej, dzięki czemu to oni wejdą w posiadanie piłki
special team - zawodnicy, którzy wchodzą w momencie gdy gra będzie wznawiana poprzez wykop piłki

Drużyna atakująca stara się zdobyć jak najwięcej yardów, dzięki czemu będą mogli przenieść piłkę jak najbliżej end zone przeciwnika. Za każdym razem ma cztery próby na pokonanie 10 yardów. Jeżeli drużynie atakującej uda się w ciągu tych czterech prób pokonać 10 yardów, otrzymuje kolejne cztery próby, aby pokonać kolejne 10 yardów i tak aż do zdobycia przez tą drużynę punktów. Jeżeli drużynie nie uda się zdobyć w czterech próbach 10 yardów, wtedy w posiadanie piłki przechodzi drużyna, która się broniła.

Zdobywanie punktów

W futbolu amerykańskim jest kilka sposobów na zdobycie punktów:
Touchdown (przyłożenie) jest wart 6 punktów i pozwala na zdobycie kolejnych punktów. Aby touchdown był zaliczony, zawodnik z piłką musi przekroczyć goal line i znaleźć się w end zone (strefa końcowa) przeciwnika, lub podanie musi dotrzeć do zawodnika znajdującego w end zone.

Tak zwany field goal (kopnięcie w stronę bramki) wart jest 3 punkty. Na to zagranie drużyna atakująca decyduje się najczęściej, gdy została jej już tylko ostatnia próba. Wykop na bramkę może być oddany z każdego miejsca na boisku. Jeżeli field goal jest nieudany (piłka nie przeleci pomiędzy słupkami), wtedy drużyna przeciwna wznawia grę z miejsca, z którego kopacz wykonywał swój strzał. 2 punkty można zdobyć za “safety". Ma to miejsce wtedy, gdy zawodnik ataku będący w posiadaniu piłki zostanie zablokowany we własnej strefie end zone.

Podczas spotkania spikerzy objaśniać będą zasady gry. Będzie to robił także sędzia zarazem informując o zdobytych punktach. Z pewnością warto zobaczyć ten sport, zapraszamy więc na słupski stadion 650-lecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza