Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiecy zapas genów na starość

Redakcja
Kobiety żyją dłużej od mężczyzn, ponieważ ich organizmy mogą wybierać pomiędzy dwoma chromosomami płciowymi X, podczas gdy mężczyźni mają tylko jeden - uważają badacze ze Skandynawii.

Płeć genetyczna człowieka zostaje określona w chwili połączenia się męskiej komórki rozrodczej z żeńską. W każdej komórce ciała ludzkiego (poza komórkami rozrodczymi) znajduje się 46 chromosomów.

Tworzą one 23 pary, wśród których są 22 pary chromosomów somatycznych i tylko jedna para chromosomów płciowych. U kobiety oba chromosomy płciowe należą do typu X, natomiast u mężczyzny tylko jeden chromosom płciowy jest typu X, drugi natomiast to malutki chromosom Y.

Z badań, które przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Odense (Dania) oraz Kliniki Uniwersyteckiej Ulleval w Oslo, wynika, iż istnieją drobne różnice pomiędzy oboma chromosomami X, które posiada kobieta. Jej organizm na tym korzysta, bo może na zmianę czerpać z zasobów genetycznych to jednego, to drugiego chromosomu. Ostatecznie wybiera ten, który z upływem lat uległ mniejszemu zniszczeniu. Mężczyźni mają gorzej. Dysponując tylko jednym chromosomem X, są na niego skazani od narodzin do śmierci.

- Organizm młodej kobiety blokuje losowo jeden z dwóch chromosomów X i nie zauważyliśmy, aby któryś z nich był częściej wykorzystywany. Z upływem lat sytuacja się zmienia. Następuje wybór tego chromosomu, który ma mniej uszkodzonych genów. Mężczyźni nie mają takiego zapasu genów na później i może dlatego żyją krócej - tłumaczy prof. Kaare Christensen, główna autorka badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza