Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy własne święto miłości. Dziś Noc Świętojańska, inaczej zwana Nocą Kupały

Magdalena Olechnowicz
Ubiegłoroczna ustecka Noc Kupały.
Ubiegłoroczna ustecka Noc Kupały. Fot. Mariusz Nowicki
Noc świętojańska przypada zawsze w wigilię uroczystości świętego Jana. Tej nocy dziewice puszczają wianki na wodę, zakochani szukają kwiatu paproci, a wszyscy tańczą i śpiewają przy ognisku.

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska

Noc świętojańska, obchodzona z 23 na 24 czerwca, nie jest, jak zwykło się potocznie uważać, najkrótszą nocą w roku.

- Tak naprawdę to w naszym regionie mozemy mówić o cyklu najkrótszych, ale raczej równych nocy, które trwają przez kilka dni, właśnie od 21 do 25 czerwca - mówi Krzysztof Ścibor, meteorolog z Biura Prognoz "Calvus" w Słupsku.

Zwyczaje sobótkowe sięgają czasów przedchrześcijańskich. Z czasem jednak zatraciły niektóre pogańskie elementy i obecnie wiążą się z kultem świętego Jana Chrzciciela, którego dzień przypada właśnie 24 czerwca.

- To były pamiętne noce. Wiłyśmy w dzieciństwie wianki i puszczałyśmy je na rzekę. Najlepiej, aby były lekkie, bo wtedy płynęły i płynęły, a to wróżyło szybkie zamążpójście i długie, szczęśliwe życie. Jak wianek zatonął, to oznaczało, że panna na męża będzie musiała jeszcze poczekać - opowiada Teresa Żyszkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy.

- Później do późna w nocy bawiliśmy się przy ognisku, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. To były jednak zupełnie inne czasy. Nie mieliśmy wtedy telewizorów i komputerów, a poza tym szanowaliśmy tradycję.

Dziś noc świętojańska została wyparta przez amerykańskie Walentynki, o których słyszał już każdy. O nocy świętojańskiej młode pokolenie często nawet nie słyszało.
Tradycję próbują przywracać gminne ośrodki kultury. Taki jak ten w Zaleskich.

- Sobótkę obchodziliśmy w sobotę. Mieliśmy konkurs na najpiękniejszy wianek, ale nie rzucaliśmy ich już na rzekę. Zaprezentujemy je w naszej galerii - mówi Barbara Perka, dyrektor GOK w Zaleskich.

Rokrocznie Noc Kupały obchodzona jest za to w Ustce.

- Chcemy przekazać te stare, piękne tradycję kolejnym pokoleniom. Zapraszamy już dzisiaj o godzinie 20 na plażę wschodnią. Dla zakochanych mamy konkurs poszukiwania kwiatu paproci. Kto go znajdzie, ten ma zapewnione szczęście w miłości - mówi Aldona Staszewska-Klimek, dyrektor Domu Kultury w Ustce.
Będą też konkursy na najpiękniejszy wianek i niewiastę z najdłuższym warkoczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza