Jesteś tu: Strona główna Region Pomorze Artykuł

Pomorzanie żyją długo. GUS obliczył przeciętną długość życia w Polsce

Dodano: 28 lipca 2009, 10:30 Autor:

Główny Urząd Statystyczny obliczył przeciętną długość życia w Polsce. Wynika z niej, że w Pomorskiem mieszka się wyjątkowo dobrze, bo średnia wieku należy do najdłuższych.
W Pomorskim, jak i w Słupsku żyje się długo.

W Pomorskim, jak i w Słupsku żyje się długo. (fot. Fot. Krzysztof Tomasik)

Długość życia w Polsce oblicza GUS od lat pięćdziesiątych. Całość badań zawsze publikowana jest w książce pod tytułem "Trwanie życia”. Najnowsza ma się ukazać w internecie i na rynku w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Kiedyś były to wyłącznie badania statystyczne. Dzisiaj dane z nich płynące są już niezwykle ważne. – Od 1 stycznia 2009 roku średnie dalsze trwanie życia dla obu płci łącznie jest podstawą naliczania emerytur zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 r. oraz – począwszy od 1 stycznia 1999 r. – podstawą naliczania kapitału początkowego – mówi Longina Rutkowska, gł. specjalista Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Według badań GUS, Pomorskie należy do jednego z czterech województw kraju, gdzie najdłużej żyją mężczyźni. Obecnie wskaźnik ten wynosi 71,3 roku. Ta liczba jest wyższa niż w poprzednim badaniu z 2007 roku. Wówczas wynosiła 70,7 roku.

Wiek życia kobiet żyjących w Pomorskiem należy z kolei do grona sześciu województw, gdzie średnia wieku jest najdłuższa. Obecnie wynosi 80 lat. W 2007 roku wskaźnik ten osiągnął 79,5 roku.

Niestety, nie wiemy jaka jest długość życia w regionie słupskim. – Dysponujemy tylko badaniami zbiorczymi z całego województwa – mówi Agata Maksymiuk z Wydziału Analiz i Udostępniania Informacji oddziału GUS w Gdańsku.

Dlaczego Polacy żyją coraz dłużej? GUS tłumaczy.
– Składają się na to korzyści wynikające z rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawa kondycji zdrowotnej Polaków realizowana przez prozdrowotny styl życia – stwierdza Longina Rutkowska.

Jak się żyje w Polsce
W 2008 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,3 roku, natomiast kobiety żyły średnio 80 lat.
W porównaniu z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia jest to o ok. 15 lat więcej dla mężczyzn i ok. 18 lat więcej dla kobiet.

Jak się żyje w Europie
Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat.

Czytaj więcej o:
  • GUS
  • pomorze
  • słupsk
  • życie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rusza Akademia Orlika. Będą szukać piłkarskich talentów

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.