Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Po prawdziwki i kurki nie trzeba chodzić do lasu! Wyhoduj sobie grzyby w ogródku

Dodano: 20 sierpnia 2009, 15:30 Autor:

Takie plony można zebrać w swoim ogródku.

Takie plony można zebrać w swoim ogródku. (fot. Fot. Krzysztof Tomasik)

Borowiki, kozaki, maślaki, gąski i rydze można już bez trudu wyhodować we własnym ogródku lub niewielkim lasku. To, co do niedawna było nie lada sensacją, dziś jest możliwe.

Pan Adam ze Słupska (nazwisko do wiadomości redakcji) na grzyby chodzi, jak sam mówi, od ponad 60 lat. Zawsze przynosi pełne kosze grzybów, bo... sam je rozsiewa.

– Kupuję zarodniki grzybów w internecie, rozsiewam je w sobie znanych miejscach, a potem zbieram plony – mówi czytelnik. – Dzięki temu nie chodzę do lasu szukać grzybów, ale po to, aby je zbierać.

Przyznaje, że istnieje ryzyko, że ktoś pierwszy znajdzie jego miejsce i prędzej zbierze grzyby, jednak będą one rosły jeszcze przez kilka następnych sezonów. Osoby, które mają przydomowe ogródki, nie będą miały tego kłopotu. Wystarczy, że na ich posesji rośnie kilka drzew i można wyhodować przy nich całkiem dużą kolonię. Grzybnię w różnych postaciach – płynnej, sproszkowanej lub jako nawóz można kupić w sklepach internetowych, ogrodniczych lub na aukcjach lub sklepach ogrodniczych. Rozprowadzać należy ją pod drzewami, najlepiej w korzeniach.

– Wystarczy zrobić kilka otworów wokół korzeni drzewa i wlać po około 10 mililitrów płynu z zarodnikami w każdy
– mówi Włodzimierz Szałański, właściciel firmy Mykoflor z Końskiej Woli (woj. lubelskie), produkującej szczepionki zawierające zarodniki grzybów.

– W ziemi grzybnia się rozrasta i owoce powinny pojawić się po około roku, dwóch.

Właściciel przyznaje, że to nowy i coraz popularniejszy sposób na amatorską hodowlę grzybów. Grzyby zaszczepione w ten sposób są ekologicznie czyste, nie zawierają żadnych dodatków chemicznych. Przede wszystkim jednak szczepionki pozytywnie oddziaływują na drzewa, z którymi żyją w symbiozie. Szczepienie grzybnią jest jednym ze sposobów naturalnej ochrony drzew. Uodparnia je na choroby i przyspiesza wchłanianie wody i związków mineralnych, dzięki temu rosną lepiej i żyją dłużej.

– Tak naprawdę same grzyby są przy tym efektem ubocznym ochrony drzewa, ale bardzo pożądanym – dodaje Szałański.

Koszt opakowania grzybni to 40-50 złotych. Możliwe, że obok grzybów jadalnych mogą też wystąpić trujące, dlatego przy zbiorach należy zachować ostrożność podobnie jak przy zbieraniu w lesie.

Czytaj więcej o:
  • gąski
  • grzyby
  • hodowla
  • kurki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Które ze słupskich liceów Twoim zdaniem jest najlepsze ?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1708.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.