Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Narodowego Banku Polskiego w Słupsku

Fot. archiwum NBP
Otwarcie odziału NBP w budynku przy Starym Rynku w 1971 roku.
Otwarcie odziału NBP w budynku przy Starym Rynku w 1971 roku. Fot. archiwum NBP
W archiwach oddziału NBP w Gdańsku odkryto kronikę nieistniejącego już oddziału wojewódzkiego NBP w Słupsku. Jeden z pracowników przekazał ją redakcji "Głosu“.

10 czerwca 1945 roku do Słupska przybyła komisja z centrali NBP w Warszawie, której celem było zorganizowanie oddziału banku nad Słupią. Od razu rozpoczęto też poszukiwania odpowiedniego budynku, który nadawałby się na siedzibę banku.

Ostatecznie na siedzibę oddziału NBP w Słupsku wytypowano budynek przy ówczesnej ulicy Pawła Findera 2 (dziś Armii Krajowej), gdzie wcześniej mieścił się Reichsbank. Decydujący wpływ na tę właśnie lokalizację miał fakt, że w budynku zachował się duży skarbiec w nienaruszonym stanie. Niemcy co prawda zdążyli dokładnie go opustoszyć, ale sam skarbiec zostawili otwarty, bez kluczy.
Doprowadzenie pozostałych pomieszczeń poniemieckiego banku do stanu używalności zajęło zaledwie miesiąc.

15 lipca 1945 roku w Słupsku uroczyście otwarto oddział Narodowego Banku Polskiego. Pierwszym dyrektorem był Władysław Sowa.

Na początku pracownikom słupskiego banku nie było łatwo zorganizować sobie pracę w powojennej rzeczywistości. Brakowało zwłaszcza odpowiednich formularzy. Posługiwano się więc formularzami niemieckimi, wprowadzając w nich odpowiednie korekty.

W pierwszych miesiącach swojej działalności oddział finansował życie gospodarcze za pośrednictwem innych banków i instytucji kredytowych. Wynikało to m.in. z ówczesnego systemu kredytów wekslowych (zniesiono je w 1947 roku).
Pierwszymi klientami słupskiego oddziału NBP były nieliczne jeszcze wówczas przedsiębiorstwa i instytucje państwowe oraz zakłady i osoby prywatne.

Od początku swojej działalności do 1951 roku okręg bankowy oddziału w Słupsku obejmował również powiaty bytowski, miastecki, sławieński.

28 października 1950 roku została przeprowadzona reforma walutowa. Zmiana systemu pieniężnego i wymiana pieniędzy spowodowała, że w tych dniach pracownicy oddziału pracowali na pełnych obrotach do późnych godzin nocnych.
Kolejne lata to okres wzmożonej pracy i coraz większej ilości obowiązków słupskiego oddziału NBP. Rozwój gospodarczy Słupska spowodował powstanie wielu nowych przedsiębiorstw i instytucji państwowych. W związku z tym bankowych czynności operacyjnych wciąż przybywało. Rozpoczęły się także szkolenia personelu do przyszłych oddziałów w Bytowie, Miastku i Sławnie.
Wraz z napływem nowych obowiązków i stale rosnącą ilością klientów pomieszczenia banku przy ówczesnej ulicy Pawła Findera z czasem stawały się zbyt małe, aby bank mógł sprawnie funkcjonować. W pierwszych latach swojej działalności w słupskim oddziale NBP pracowało około 20 osób. W 1956 roku średnie zatrudnienie wynosiło już 60 osób.

W 1961 roku rozpoczęły się przygotowania do przeniesienia oddziału do większego obiektu. Nowy oddział miał się mieścić w budynku przy placu Armii Czerwonej 2 (dzisiejszy Stary Rynek), gdzie mieścił się Powiatowy Dom Kultury.

Zanim jednak mógł zacząć funkcjonować potrzebny był solidny remont. Boczna część budynku była poważnie zniszczona przez działania wojenne. Prace adaptacyjne rozpoczęto dopiero w 1965 roku. Remont trwał 6 lat. Przeprowadzka do nowego budynku nastąpiła w połowie kwietnia 1971 roku. Warto zaznaczyć, że wszystkie prace porządkowe wykonali sami pracownicy oddziału w ramach zobowiązań społecznych.

Wraz z coraz większą liczbą klientów pojawiły się także nowe problemy, nieobce zresztą bankom również dzisiaj.

- "Oddział miał uzasadnione powody do nieufności w stosunku do niektóych kredytowanych przez siebie jednostek, trudnych do współpracy, przysparzających wielu kłopotów w bieżących kontaktach, niesolidnych i nie wywiązujących się prawidłowo ze swoich obowiązków wobec banku" - czytamy w kronice.
Z czasem jednak "stosunki oficjalnie ułożyły się poprawnie i bezkonfliktowo.
W kronice nie brakuje również wpisów dotyczących udziału banku w różncyh inicjatywach społecznych. Ciekawostką jest fakt, że słupski oddział NBP był znaczącym fundatorem budowy Szkoły Tysiąclecia im. Mikołaja Kopernika w Ustce.

Z 7 milionów złotych potrzebnych na budowę szkoły bank wyłożył aż 3,1 miliona ówczesnych złotych.

Równie ciekawa jest jedna z notatek z 1979 roku

- "15 lutego 1979 roku bankowców okryła żałoba. W III oddziale specjalistycznym w Warszawie nastąpił wybuch gazu ziemnego. Zginęło 49 osób, a wśród nich 17 pracowników oddziału".

Ostatni wpis w kronice pochodzi z 25 marca 1980 roku. Przedstawiono w nim relację z przekazania mebli usteckiej szkole tysiąclecia.

Wojewódzki Oddział Narodowego Banku Polskiego w Słupsku przy Starym Rynku funkcjonował do 2003 roku. Dziś w tym budynku swoją siedzibę ma Sąd Okręgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza