Łeba. Śledzie podeszły! Wędkarze przyjechali

Dodano: 5 kwietnia 2010, 12:45 Autor:

W Łebie rozpoczęły się łowy na śledzie. Ryba szykuje się do tarła i podpływa do brzegu.

Śledź na co dzień bytuje w morzu. Dopiero wczesną wiosną, kiedy zbliża się okres tarła, przemieszcza się bliżej brzegu, w cieplejsze wody. Wtedy na hasło "śledzie podeszły” przyjeżdżają amatorzy połowu tych ryb.

– Przyjeżdżam co roku, bo tutaj dobrze śledzie biorą. Owszem, to ryba wędrowna, czasem nie pasują jej warunki i można stać cały dzień i niewiele złowić. Ale jak wszystko dopisze, to można nałowić całe wiaderko – przekonuje pan Andrzej, który na śledzie do Łeby przyjechał z Bytowa.

Śledzie nie są pod ochroną, przez wędkarzy traktowane są jak tzw. chwast. Jest jednak norma ich połowu, która wynosi 10 kg dziennie. Trzeba mieć też specjalne zezwolenie z Urzędu Morskiego w Słupsku na amatorski połów tych ryb.

– W zeszłym roku śledzie były dużo mniejsze. Ale jak podeszły, można było sporo złowić. W tym roku sztuki są bardziej dorodne, bywa, że liczą nawet 30 centymetrów długości – mówi Bronisław Szablewski z Lęborka.

Na śledzie do Łeby przyjeżdżają tłumy miłośników połowu tych ryb. Bywa, że przy samym wyjściu z portu wędkarze stają jeden koło drugiego i jest tak ciasno, że żyłka może się zaplatać . Chodzą słuchy, że czasem w amoku połowu śledzi wędkarze potrafią się i ostro pokłócić między sobą. Nikogo to jednak nie zniechęca, bo na kolejny połów tych ryb przyjdzie jeszcze sporo poczekać.

– Potem podejdą dopiero w październiku, listopadzie – mówi Szablewski i dodaje ze śmiechem, że nie ma co się dziwić, że amatorzy śledzi przybyli tak licznie.

– No cóż święta idą – żartuje.

Czytaj więcej o:
  • śledzie
  • łeba
  • wędkarze
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.