Jesteś tu: Strona główna Kraj Artykuł

Katastrofa w Smoleńsku: Spekulacje zagranicznych gazet

Dodano: 15 kwietnia 2010, 19:15

Poniedziałkowe jedynki światowych dzienników.

Poniedziałkowe jedynki światowych dzienników. (fot. Fot. jedynki)

Zagraniczne dzienniki spekulują na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. - Wizyta Tuska była przygotowana, a wizytę prezydenta Kaczyńskiego rosyjskie władze traktowały jak zbędną - pisze Moscow Times.

USA Today

Prezydencki tupolew był wyposażony w nowoczesny system ostrzegania przed przeszkodami. – Dlaczego nie zadziałał? – pyta dziś amerykański "USA Today”.

System powinien uruchomić alarm na długo przed uderzeniem prezydenckiego tupolewa w antenę przed smoleńskim lotniskiem, dzięki czemu załoga miałaby czas, by podnieść samolot i przelecieć nad przeszkodą.

Cytowany przez gazetę ekspert od spraw bezpieczeństwa lotów twierdzi, że musiało się coś stać, skoro piloci zignorowali ostrzeżenia systemu.

– Żaden pilot tego by nie zrobił, niezależnie od pogody i bez względu na presję, pod jaką był – podkreślił.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)

Kommiersant

Warunki atmosferyczne na lotnisku w Smoleńsku, gdy lądował tam polski samolot prezydencki Tu-154M, były nie trudne, lecz ekstremalne – donosi rosyjski dziennik "Kommiersant”, powołując się na źródło w komisji badającej przyczyny katastrofy.

– Prawdopodobieństwo katastrofy przy takim lądowaniu było bardzo wysokie. Pilot prezydenckiej maszyny dobrze o tym wiedział. Niemniej poszedł na nieuzasadnione z punktu widzenia wszystkich instrukcji latania i elementarnego zdrowego rozsądku ryzyko – cytuje rosyjska gazeta swojego anonimowego eksperta.

Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył

Moscow Times

Znana rosyjska komentatorka Julia Łatynina napisała w "Moscow Times”, że na smoleńskim lotnisku zainstalowano sprzęt radiolokacyjny, który 7 kwietnia pomógł wylądować Władimirowi Putinowi. W dniu katastrofy sprzętu już tam nie było.

Źródłem informacji mieli być piloci znający procedury lotów rosyjskiego premiera. W rozmowie z korespondentem RMF FM Łatynina powiedziała, że o ile wizyta Tuska była przygotowana, to wizytę prezydenta Kaczyńskiego rosyjskie władze traktowały jak zbędną.

– Otwarcie mówiąc ja nie potrafię sobie wyobrazić naszego premiera, który ląduje na starym lotnisku wojskowym, na którym niczego nie przygotowano – powiedziała Łatanina. – W takiej sytuacji łatwiej przylecieć śmigłowcem lub przyjechać z Moskwy. Ta sprawa wydaje mi się bardzo ważna dla śledztwa.

Źródło:
Katastrofa w Smoleńsku: Zagraniczne gazety zadają trudne pytania - dziennikwschodni.pl

Czytaj więcej o:
  • gazety
  • katastrofa w Smoleńsku
  • przyczyny
  • smoleńsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.