Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrekcja lęborskiego szpitala chce kupić nowe karetki

Grzegorz Bryszewski
Fot. archiwum
Kupno trzech karetek i stworzenie nowoczesnego oddziału ratunkowego zapowiada dyrekcja szpitala w Lęborku. Pokrycie głównie ze środków Unii.

Szpital aktualnie ma do dyspozycji trzy karetki. Ogólna i specjalistyczna stacjonują w Lęborku, trzeci pojazd ma bazę w Łebie. Samochody wykorzystujące maksy- malną moc silnika są już nadmiernie wyeksploatowane. - Mają już w kołach po kilkanaście lat, a na licznikach po 600 tysięcy kilometrów. Wymiana tego sprzętu to absolutna konieczność. Gdyby taki samochód stanął w trakcie jazdy do ofiary wypadku, byłoby to całkowite zaprzeczenie idei ratownictwa medycznego - mówi Andrzej Sapiński, dyrektor SP ZOZ w Lęborku.

Szpitalowi udało się uzyskać 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych (karetki mają kosztować 1,1 mln złotych). Lada dzień ma zostać rozstrzygnięty przetarg, który wyłoni dostawcę pojazdów. Już teraz wiadomo, że będą to samochody marki Volkswagen, z takimi systemami jak ABS, elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy i dwie niezależne klimatyzacje. Samochody będą tankowane olejem napędowym, a silniki mają spełniać najbardziej wyśrubowaną normę emisji spalin - Euro 5.
Karetki mają się pojawić w Lęborku najpóźniej za pięć tygodni; szpital kończy formalności związane z przetargiem na auta, rozpoczyna też przetargi, które wyłonią dostawców wyposażenia karetek (odsysacze, defibrylatory itp.).

- Zdecydowaliśmy się kupić osobno samochody i ich wyposażenie, bo z doświadczenia wiemy, że dystrybutorzy samochodów oczekują od klientów dużych pieniędzy za pośrednictwo w skompletowaniu wyposażenia. Kupując sprzęt do karetek bezpośre-dnio u jego producentów, możemy znacznie oszczędzić - dodaje dyr. Sapiński. Po pojawieniu się w mieście nowych karetek, stare pojazdy mają zostać sprzedane.

Lęborski szpital przygotowuje się także do innego poważnego projektu finansowanego ze środków unijnych. Chodzi o modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Plan zakłada budowę jednopiętrowego pawilonu na tyłach szpitala (teraz jest tu mały park), który zostanie połączony łącznikiem-korytarzem z pozostałą częścią placówki.

- Zależy nam na stworzeniu wyjątkowo nowoczesnego oddziału, który będzie spełniał wszystkie najnowsze normy - zapewnia A. Sapiński. - Całość projektu wyceniono na 5 mln złotych; planujemy, że sama budowa będzie kosztowała 3 mln, pozostałe środki wykorzystamy na kupno sprzętu najwyższej jakości. Budowa nowego oddziału szpitalnego ma się rozpocząć 1 października i zakończyć się rok później.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza